Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya davetine Kılıçdaroğlu ve Akşener ne yanıt verdi?

Danıştay'ın kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yeniden camiye çevrilen Ayasofya’da bu cuma günü 86 yıl aradan sonra cuma namazı kılınacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'ın namaza davet için aradığı Kılıçdaroğlu'nun katılmayacağı, Akşener'in ise kadınlara ayrılan bölümde namaz kılacağı öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya davetine Kılıçdaroğlu ve Akşener ne yanıt verdi?

Atatürk'ün de altında imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararıyla müze haline getirilen Ayasoyfa, Danıştay kararı sonrası yeniden camiye çevrildi. 86 yıl aradan sonra cami olarak ilk namazın kılınacağı Ayasofya'nın açılışı Lozan'ın yıl dönümü olan 24 Temmuz'da yani bu cuma günü yapılacak.

CHP'li Muharrem İnce'nin "Davet gelirse namaza katılırım" açıklaması sonrası hükümet cephesinden "Namaza davete gerek yok, ezan zaten namaz davetidir" yanıtı gelmişti. Ancak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın siyasetçileri tek tek arayarak davette bulunduğu öğrenildi.

AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazla ilgili davetleri Diyanet’in yapacağını söylemişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, cuma namazına davet edilecek isimleri bizzat aramaya başladı. Erbaş dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak Ayasofya’da kılınacak olan ilk cuma namazı için davet etti. Kılıçdaroğlu’nun, Ayasofya davetini geri çevirdiği ve “Gelmeyeceğim” diye yanıt verdiği söyleniyor.

Ayasofya’da cuma namazı CHP’de polemik konusu olmuştu. CHP’li Muharrem İnce, “Davet gelirse Ayasofya’da ilk namaza giderim” demişti. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise “Muharrem İnce herkesin yerine gider” diyerek eleştirmişti...

Kılıçdaroğlu katılmıyor ama Akşener katılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de arayarak Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazına davet etmiş. Akşener, Diyanet İşleri Başkanı’nın davetinden memnun kaldığını ifade edip cuma günü Ayasofya’da olacağını bildirmiş.

KADINLARA ÖZEL BÖLÜM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’da kılınacak cuma namazında kadınlara özel bir bölüm ayrılması için talimat verdiği söyleniyor. Erdoğan’ın kadınların rahatça ibadetlerini yerine getirebilmeleri için Ayasofya Camisi’nin içinde kadınlara yer ayrılmasını istediği ifade ediliyor. Ayasofya’daki ilk cuma namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kızları Esra Albayrak ile Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da katılması bekleniyor."