Diyanet’te skandal: FETÖ’cülerin listesini silmişler

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra, FETÖ’cülere ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderilen ihbar maillerinin kurumun bilgisayarlarından silindiği iddia edildi.

Diyanet’te skandal: FETÖ’cülerin listesini silmişler

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 16-21 Temmuz 2016 tarihlerini kapsayan dönemde disiplin@diyanet.gov.tr adresine gelen şikayet e-postaları kimliği bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından silindiği öne sürüldü.

Odatv’nin aktardığına göre, Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu, CİMER’e gelen şikayet üzerine olaydan tam 3 sene sonra soruşturma başlattı.

Olay, darbe girişiminden sonra Diyanet içerisindeki FETÖ’cülere ilişkin ihbar mailleri yağmasıyla başladı.

Diyanet’in açıklamasına göre, gelen maillerin çok olması mail kutusunun kapasitesini doldurunca, FETÖ ihbarları ve diğer şikâyet maillerinin birbirinden ayrılmasına karar verildi.

Bu ayırma işlemi sırasında FETÖ ihbarlarının olduğu dosyanın ilgili bilgisayarda yer almadığı fark edildi. Daha sonra araştırmalar sonucunda ihbar maillerinin olduğu klasör bulunsa da, bu kez de klasörün içerisinin boş olduğu görüldü.

Bunun üzerine 22 Ağustos 2016’da Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na yazı yazılarak bilgisayarların incelenmesi istendi.

İnceleme sonucunda, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne yazılan cevap yazısında, “Söz konusu verilerin disiplin@diyanet.gov.tr hesabının şifresinin bilen kişi veya kişiler tarafından silindiği görülmüş, iş bu durum CD’deki şifreli dosyalar içinde detaylıca anlatılmış olup, CD şifresi ilgili daire başkanına teslim edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ise Odatv’ye yaptığı açıklamada, silinen ihbar maillerinin kurtarıldığını ancak, olayın kimler tarafından yapıldığının bilinmediği belirtildi.

Diyanet, olayın her ne kadar “sehven” olduğunu değerlendirse de ihbar maillerinin silinmesine dair soruşturma başlatıldığı bildirildi.