Diyanet'ten Ali Erbaş'ın o sözüyle ilgili açıklama: Celal Çelik hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ali Erbaş'ın "Deprem kıyametin alıştırmasıdır" sözlerini 10 ay önce Elazığ depreminden sonra söylediğini ve bağlamından kopartılarak gündeme getirildiğini duyurdu. CHP liderinin avukatı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyanet'ten Ali Erbaş'ın o sözüyle ilgili açıklama: Celal Çelik hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Diyanet'ten Ali Erbaş'ın "Deprem kıyametin alıştırmasıdır" sözleriyle ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, "Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 10 ay önce Elazığ'da yaşanan deprem sonrası 31 Ocak 2020 Cuma günü Bursa Ulucami'de irad ettiği hutbedeki depremle ilgili kullandığı ifadeler bağlamından koparılarak yeniden gündeme getirildi. Sayın Erbaş'a hakaret eden Celal Çelik isimli şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulacak" denildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'nin avukatı Celal Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, "Deprem kıyametin alıştırmasıdır" sözleri için "Allah belanı versin Erbaş!" demişti. 

Ali Erbaş'ın, Elazığ depremi sonrasında "Afetlere Karşı Bilinçli Olalım" başlıklı hutbesinde, "İnsanoğlunun depremi engelleyemeyeceğini, depremin zaman ve şiddetine müdahale edemeyeceğini hatırlatarak, gerekli tedbirlerin alınarak ardından da Allah'a tevekkül etmek gerektiğine ve afetlere karşı sorumluluğunun bilincinde olmanın mümince bir duruşun gereği olduğuna dikkat çektiği" aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

"Tüm bu mesajlara rağmen söz konusu hutbeden bir cümle öne çıkartılarak, İzmir'de meydana gelen ve aziz milletimizi derinden üzen deprem sonrasında yapılmış bir açıklama gibi paylaşılmıştır. Bu paylaşım üzerinden sosyal medyada gerek Diyanet İşleri Başkanlığımıza gerekse Başkanımıza yönelik hakaret dolu paylaşımlar yapıldığını üzülerek müşahede etmekteyiz. Söz konusu içeriği alıntılayarak sosyal medya hesabı üzerinden Sayın Erbaş'a hakaret eden Celal Çelik isimli şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır."