Diyanet'ten 'baldız fetvası' açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan ‘Fetvalar’ kitabında, ‘Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu’ sorusuna ‘Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez’ yanıtı verilmesiyle ilgili Diyanet'ten açıklama geldi. Diyanet, konuyla ilgili çıkan haberlerin 'algı operasyonu' olduğunu savundu. 

Diyanet'ten 'baldız fetvası' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı basın kuruluşlarında 'Baldız fetvası' başlığıyla çıkan haberlere ilişkin, "Zina, Allah'ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır." açıklamasında bulundu.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, birtakım medya mecralarında, 2015 yılında basılan bir kitapta geçen ifadelerin bağlamından koparılarak ve çarpıtılarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili insaftan, vicdandan, gerçeklikten yoksun paylaşımlar yapıldığı görüşü savunuldu. 

Din İşleri Yüksek Kurulunun, 'vatandaşlar tarafından sorulan sorulara İslam'ın temel kaynakları doğrultusunda cevaplar veren yetkin bir kuruluş olduğu' belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Fetva konusunda İslam hukukunda köklü bir gelenek ve güçlü bir usul vardır. Nasıl fetva verileceği ve fetvanın sonuçlarının nasıl uygulanacağı bu metodolojiye göre belirlenmektedir. Tüm bunları göz ardı ederek fıkhi metinler ve hükümler üzerine yorum yapmak, yanlış anlaşılmalara ve vahim sonuçlara yol açacak büyük bir cehalettir. Bir kez daha ifade edelim ki zina, Allah'ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır."

Diyanet'ten 'baldız' fetvası... 'Dini kılıf bulunmuş'