Diyanet’ten sigara açıklaması

Diyanet bu yıl Hac ve Umre organizasyonlarında yer alacak din görevlilerini sigara içmeyenlerden belirleyecek.

Diyanet’ten sigara açıklaması

Anadolu Ajansı’na “hac ve umre organizasyonlarındaki din görevlilerini sigara içmeyenler arasından belirleme” kararı ile ilgili detayları anlatan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kurumdaki sigara hassasiyetinin artacağını söyledi.

Erbaş: Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek.

“Arafat’ta Vakfe öncesi ya da sonrası bir müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum” diyen Erbaş, sigaranın zararlarının hutbelerde de işleneceğini belirtti. Erbaş ayrıca,” Vatandaşlar elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak.” ifadelerini kullandı.

 

‘SİGARA İÇMEK HARAMDIR’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Habertürk TV’de katıldığı bir programda, sorulan bir soru üzerine İslam dininde sigaranın kesin ve kati olarak haram olduğunu savundu.

Birçok alimin sigaranın haram olduğunu söylediğini aktaran Erbaş, “İnsanın bedeni mukaddestir. Bedeni beş açıdan korumak gerekiyor. Dinini korumak, aklını korumak, malını korumak, nefsini korumak, yani canı korumak, bir de nesli korumak. Sigaranın sadece birini bile korumaya engel olsa, bu bile haram olması için yeterli.”