Diyarbakır annelerine bir destek de Bitlisli kadınlardan 

Diyarbakır'da çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını belirtip HDP il binası önünde 41 gündür oturma eylemi yapan ailelere Bitlisli kadınlardan destek geldi. 

Diyarbakır annelerine bir destek de Bitlisli kadınlardan 

Diyarbakır annelerine bir destek de Bitlisli kadınlardan geldi.

Bitlis’te bazı sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde, Atatürk Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen yaklaşık 140 kadın, çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirtip HDP il binası önünde 41 gündür oturma eylemi yapan ailelere destek vermek için Diyarbakır’a gitti.

Bitlis’te bir grup kadın Diyarbakır annelerinin oturma eylemine destek vermek içinn yola koyuldu.

Yolculuk öncesi kadınlar adına açıklama yapan Cahide Uzunselvi, Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir, hatta yıllardır süren mücadelesinde kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduklarını söyledi. Uzunselvi, şöyle konuştu:

“Annelerin Diyarbakır’da başlattığı onurlu direnişin teröre en büyük darbeyi vuracak iradeyi ortaya koyduğuna yürekten inanıyoruz. Tarih, Diyarbakır’daki anneleri ve teröre meydan okuyan gençlerini saygıyla yazacaktır. Bulundukları şehirlerde siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılmaları dahil her şeyi göze almış, evlatlarının dönmesini isteyen anneler, ‘Başka canlar yanmasın’ diye çıktıkları yolda inşallah zafere ulaşacaklarıdır. Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde tarifi imkânsız acılara şahit oluyoruz. ‘Evladımın ölüsüne bile razıyım’ diyen annelerin masum ve insani direnişlerinin yanında olmak hepimizin boynunun borcudur. Bizler ‘Anne acısının etiketi olmaz’ diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır’daki annelerin yanlarında olmaya davet ediyoruz. Ülkemizin refahına, geleceğine, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan tüm terör örgütlerine ve onların siyasi uzantılarına karşı yıllardır topyekûn mücadele içerisindeyiz. Vatan uğruna verdiğimiz şehitlerin kanı, evlatlarımız için döktüğümüz gözyaşları hala kurumadı. Tam 41 gündür Diyarbakır’da yeni ailelerin katılımıyla büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne ‘dur’ diye haykıran güçlü bir sese dönüştü. İnanıyoruz ki; azimli seslerini yükselten kadınlar, terör örgütünün hain emelleri için, Fırat’ın ve Dicle’nin kuzularının kurban edilmesine izin vermeyeceklerdir. Duyduğumuz ‘Yeter artık’ feryadına destek vermek için safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, evlatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur. Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir hatta yıllardır süren mücadelesinde kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduk. Bu gün Bitlis’te sivil toplum kuruluşları olarak, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanındayız.”

Bitlisli kadınlar, ‘Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanındayız’ dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, araçlara binerek  Diyarbakır’a doğru yola çıktı.

DİYARBAKIR AİLELERİNDEN ‘BARIŞ PINARI’NA DESTEK

Öte yandan, Diyarbakır’da, PKK’nın kaçırdığı çocuklarının bulunması için HDP önünde eylem yapan ailelerden Barış Pınarı Harekatı’na destek geldi.

Diyarbakır’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen 54 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 41’inci günde de sürdürdü. PKK’lı teröristlerce kaçırıldığını belirttiği yeğeni Sedat Sorgun (28) için eylemde olan Halime Şehitoğlu, ‘Barış Pınarı Harekatı’nın başarıyla sonuçlanması için dua ettiğini söyledi.

‘İNŞALLAH OPERASYON GÜZELLİKLE SONUÇLANIR’

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 2015’te yol kesen PKK’lı teröristlerce kaçırıldığını belirttiği yeğeni Sedat Sorgun için 11 Eylül’de Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinden gelerek, oturma eylemine katılan Halime Şehitoğlu, ‘Barış Pınarı Harekatı’nı desteklediklerini söyledi. Harekatın başarıyla sonuçlanması için dua ettiğini belirten Şehitoğlu, annelere de seslenerek, şöyle konuştu:

“Biz oturmaya devam edeceğiz. İnşallah operasyon da güzellikle biter. Rabb’im askerimizi, polisimizi, devletimizi ve ülkemizi korusun. İnşallah sona gelir, biz de evlatlarımıza kavuşuruz. Biz buradayız, evlatlarımız gelene kadar burada olacağız. Bütün anneleri de çağırıyorum; gelsinler. İnşallah operasyon da güzellikle sonuçlanır, devletimiz ve Türkiye’miz rahat eder, biz de rahat ederiz. İnşallah kavuşuruz çocuklarımıza. Yeğenimi almadan gitmeyeceğim.”