Diyarbakır annelerine kadın desteği

Kadın sivil toplum örgütleri kadın temsilcileri, oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine destek amacıyla bir araya geldi.

Diyarbakır annelerine kadın desteği

DİYARBAKIR

Diyarbakır‘da yaşayan anneler, HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan anneleri ziyaret ederek, desteklerini iletti.

Annelerden Bedriye Güneş “Çocuklarına kavuşmaları için 5 vakit namaz kıldığımda dua ediyorum. Onlar henüz gençtir, yazıktır. Onlar da bizim evlatlarımızdır. İçim yanıyor.” dedi.

Emine Arslan, “Artık haberleri dahi izleyemiyoruz. Nereye kadar böyle gidecek. Yeter artık buradaki annelerin ciğeri nasıl yanıyorsa bizim de öyle yanıyor. Çünkü biz de anneyiz. Fotoğraflara bakınca dayanamıyorum.” ifadesini kullandı.

Menice Tosun “Televizyonda izleyemiyoruz yüreğimiz dayanmıyor. Allah yardımcıları olsun. Herkesi buraya davet ediyorum, gelip bu ortamı görmesini istiyorum.”  dedi.

İSTANBUL

İstanbul’daki kadın sivil toplum örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri, evlatlarını terör örgütünün elinden kurtarabilmek için oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine destek amacıyla Saraçhane Parkı’nda bir araya geldi

Aralarında KADEM, TÜRGEV, TÜGVA, Türk Gençlik Vakfı, 15 Temmuz Derneğinin de yer aldığı 68 sivil toplum kuruluşunun kadın temsilcileri, Diyarbakır annelerine destek için Fatih’teki Saraçhane Parkı’nda buluştu.

Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Nisa Nur Çavuşoğlu ”(Evladımın ölüsüne bile razıyım)’ diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak, hepimizin boynunun borcudur. Bizler, Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak ‘Anne acısının etiketi olmaz.’ diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır‘daki annelerin yanında olmaya davet ediyoruz.’ dedi.

“3 Eylül’den bu yana tam 23 gündür Diyarbakır‘da yeni annelerin katılımıyla büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne ‘dur’ diye haykıran güçlü bir sese dönüştü.” diye konuştu.

Diyarbakır‘da toplanan annelerin günlerdir ve hatta yıllardır süren mücadelesinde, kadınların tek yürek ve tek dua olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Biz de bugün İstanbul’daki kadın sivil toplum temsilcileri olarak Diyarbakır‘daki evlat nöbeti tutan annelerin yanında bedenen olmasak da onların ‘Ne pahasına olursa olsun.’ diyerek teröre karşı gösterdikleri kararlı duruşlarının yanındayız. Annelerin başlattığı bu hareket karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Ailelerimizin bir an önce evlatlarına kavuşmalarını diliyor ve evlat nöbetindeki annelerle birlikte ‘teröre son’ diyoruz.”

UŞAK

Uşak Kardeşlik Platformu üyesi kadınlar Diyarbakır‘da evlatlarını kurtarabilmek için nöbet tutan anneler için destek açıklamasında bulundu. Tritoğlu Parkı’nda öğle saatlerinde bir araya gelen Uşak Kardeşlik Platformu üyesi kadınlar adına basın açıklaması yapan platform sözcüsü Rümeysa Taşçı evlatlarını terör örgütü PKK’nın elinden kurtarabilmek için Diyarbakır‘da nöbet tutan annelere destek olmak için bir araya geldiklerini söyledi.

NEVŞEHİR

Diyarbakır‘da evlatlarını kurtarabilmek için nöbet tutan anneler için Nevşehir’de faaliyet sürdüren Kadın Sivil Toplum Kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Kadın Temsilcileri ile ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

ADANA

Adana,’da çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar, dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine destek mesajları verdi.

KONYA

Konya’daki kadın sivil toplum kuruluşları (STK) ve sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, Diyarbakır‘da evlatlarını kurtarabilmek amacıyla nöbet tutan anneler için destek açıklamasında bulundu.

SAKARYA

Sakarya, Zonguldak’ta sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine destek verdi. Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan Sakaryalı anneler, ellerinde ellerinde “Ana ağlarsa dünya ağlar”, “Terörü anneler bitirecek”, “Anneler teröre başkaldırıyor”, “Anneler direniyor” ve “Türkiye annelerin yanında” yazılı dövizler taşıdı.

ZONGULDAK

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üyeleri, “Terörü lanetliyoruz”, Terörü anneler bitirecek” yazılı dövizler taşıdı.
Grup adına açıklama yapan Hasret Yatur, bu direnişin teröre en büyük darbeyi vuracak iradeyi ortaya koyduğuna yürekten inandıklarını söyledi.
“Tarih, Diyarbakır‘daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygı ile yazacaktır.” diyen Yatur, “Bulundukları şehirlerde, siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil, her şeyi göze alıp evlatlarının dönmesini isteyen anneler, ‘Başka canlar yanmasın.’ diye çıktıkları yolda inşallah zafere ulaşacaklardır.” dedi.

KOCAELİ

Çocukları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerinin, HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemine destek için, Kocaeli’de 95 sivil toplum kuruluşunun (STK) kadın meclisi temsilcileri basın açıklaması yaptı.

İzmit Anıtpark’ta toplanan yaklaşın 500 kişiden oluşan kadınlar, ellerinde, “Anneler teröre baş kaldırıyor”, “Terörü anneler bitirecek”, “Diyarbakır‘daki annelerin yanındayız”, “Anaların yanında, PKK’nın karşısındayız” ve “Anaların acısına duyarsız kalmayın” yazılı dövizler taşıyarak, Diyarbakırannelerine destek veren sloganlar attı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan kentteki dernek, sendika ve STK’ların temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş, Diyarbakır annelerine desteklerini bildirdi.

Grup adına açıklama yapan Zekiye Çomaklı, tarihin Diyarbakır‘daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygıyla yazacağını vurguladı.

Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde tarifi imkansız acılara şahit olduklarını dile getiren Çomaklı, “(Evladımın ölüsüne bile razıyım) diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak hepimizin boynunun borcudur. Bizler Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak ‘anne acısının etiketi olmaz’ diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır‘daki annelerin yanlarında olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.