Diyarbakır’a şeriat pankartı asan Hizbullahçı vakıf okullarda!

Diyarbakır’da şeriat pankartları asan, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Peygamber Sevdalıları Vakfı'nın 71 ildeki okullarda MEB onaylı, ÖSYM sınavları benzeri Siyer yarışmaları düzenlediği ortaya çıktı. 

featured

Hizbullah terör örgütüne ve Hüda Par’a yakınlığıyla bilinen “Peygamber Sevdalıları” isimli dernek, Diyarbakır’da sura, caddelere ve üst geçitlere ‘yaşasın şeriat’ yazılı pankartlar asmıştı. Dron aracılığıyla çekilen görüntüler, derneğin Diyarbakır temsilciliğinin X hesabından paylaşılmıştı.

Videoda, “Şeriat adalettir, hakikattir, hürriyettir. Yaşasın Şeriat!” yazılı pankartı asan örgüt sempatizanlarının kar maskesi taktığı görülürken, yakın çekimlerde söz konusu kişilerin yüzlerinin buzlanması dikkat çekmişti.

MEB YOL VERDİ OKULLARA GİRDİ

12 Punto’dan Ercan Küçük‘ün haberine göre; Hizbullahçı vakfın 71 ildeki okullarda MEB onaylı, ÖSYM sınavları benzeri Siyer yarışmaları da düzenlediği ortaya çıktı. Hizbullah’ın kurduğu Peygamber Sevdalıları Vakfı da benzer gerici yapılanmalar gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle okullara girdi. Vakıf ilk ve orta dereceli okullarda, “Onu Oku, Onu Yaşa” adlı yarışma düzenlemek için MEB’e başvurdu. Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, bu yarışma iznini onayladı. 11 Şubat’taki yarışma 71 ilde MEB’e bağlı okullarda düzenlendi.

Arasında tablet, bisiklet, çeyrek altının da bulunduğu bin 300 farklı ödülün verileceği belirtilen sınavda, en iyi dereceyi yapan 2’si öğrenci 5 kişi umreye gönderilecek. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlardaki formata benzer formatta düzenlenen 4 kategoride yapıldı. Vakfın sitesinde yayınlanan bilgilere göre kategoriler şu şekilde belirlendi:

1. Kategori: (4. ve 5.sınıf öğrencileri)

2. Kategori: (6.-7. ve 8. sınıf öğrencileri)

3. Kategori: Lise Ögˆrencileri (9.- 10. – 11. ve 12.sınıf) ile Örgün Eğitimde okumayıp 2008 ve sonrası

doğumlu olanlar

4. Kategori: Diğer (Belirtilen Eğitim Durumları Dışında)

ŞEYH SAİD’İN TORUNLARI

Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın kuruluşunda Hizbullah terör örgütünün sivil toplum ayağı Mustazaf-Der yer alıyor. 2005 yılında Danimarka’daki karikatür kriziyle 12 Şubat 2006 tarihinde Mustazaf-Der’in Diyarbakır’da düzenlediği ‘Peygamber Efendimize Saygı Mitingi’nden sonra Umut Kervanı, İhya-Der ve onlarca gerici kuruluşun bir araya gelmesiyle oluşturulan Peygamber Sevdalıları Platformu, 2018 yılında vakıflaşma sürecine girdi.

BAŞKANDAN CİHAT VE KÜRDİSTAN ÇAĞRISI

Vakfın yönetim kurulu 17 Ekim’de yapılan kongreyle değişti, yeni genel başkan Mehmet Beşir Şimşek oldu. Şimşek aynı zamanda, medyada daha önce yer alan haberlere göre genel başkanlığını Hizbullah’ın eski İran sorumlusu Enver Kılıçarslan’ın yaptığı ve doğuda yasadışı medrese faaliyeti yürüten Âlimler ve Medreseler Birliği’nde de genel başkan yardımcılığı görevi yürütüyor.

Şimşek, doğu ve güneydoğu gibi bölgelerde gayriresmi olarak imamlık yapan Kürt din alimi anlamına gelen ‘Mela/mele’ unvanını da kullanıyor. Hatta sosyal medya hesabındaki ismini de Mela Beşir Şimşek olarak kullanıyor. Şimşek sık sık cihat çağrısı da yapıyor.

Ekim 2023’te Diyarbakır’da düzenlenen çeşitli ülkelerde isimlerin katıldığı 8. Alimler Buluşması’na katılan isimler, Kürtçenin resmi dil olmasını istedi. Burada Rûdaw’a konuşan Şimşek, “Türkçe gibi Kürtçenin de eğitim dili olmasını istiyoruz. Kanunen bu böyle olmalı. Biz diyoruz ki Kürtçe Türkçenin yanı sıra ikinci resmi dil olsun. Bu yasal olarak tanınmalı. Eskiden de Osmanlılar devrinde Kürdistan adıyla bir coğrafya vardı. Bu husus, kabul edilmelidir.” sözlerini kullandı.

OKULLARA İMAM ATANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında imam, vaiz ve din hizmetleri uzmanı ile Kur’an kursu hocaları, MEB okullarında ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilmişti. Protokolün ilk uygulamaları İzmir ve Eskişehir’de hayata geçirilmişti.

MEB ile Diyanet arasında imzalanan ve tepki çeken ‘ÇEDES’ protokolü yargıya taşınmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinin ‘işleme konulmamasına’ karar vermişti. Kararda, okullarda imam görevlendirilmesinin “Atatürk ilke ve inkılaplarına, laiklik ilkesine ve çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık teşkil etmeyeceği” iddia edilmişti.

BAKAN TEKİN’DEN ‘TARİKATLAR’ VE ‘KIZ OKULLARI’ ÇIKIŞI

Tarikatların okula girmesini sağlayan protokoller tepki çekerken, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada tarikatlarla yapılan protokolleri savunmuştu. “Sizin ‘tarikat, cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır” diyen Tekin, “Ben bu protokollerle bize destek olanlara da teşekkür ediyorum. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Tekin’in, geçen aylarda katıldığı bir televizyon programındaki laikliği ve karma eğitimi hedef alan “kız okulları” çıkışı tartışma konusu olmuştu. Tekin, “Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin en baştaki argümanı, ‘Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum’ oluyor. Veliyi ikna etmek için gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz. Veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli” diye konuşmuştu.

 

Diyarbakır’a şeriat pankartı asan Hizbullahçı vakıf okullarda!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!