Doğu Akdeniz savaş gemisi kaynarken ABD’den Rumlara destek

Doğu Akdeniz'de 6 ülkenin savaş gemisi bulunuyor. Öte yandan Rum Kesimi'ne gelen ABD'li yetkili Frank Fannon, Rumlara desteğini açıkladı.

Doğu Akdeniz savaş gemisi kaynarken ABD’den Rumlara destek

Doğu Akdeniz’de yükselen gerilim sonrasında, Türkiye, Yunanistan, ABD, Fransa, Mısır ve Rusya’nın savaş gemilerinin bölgede yoğunlaştığı belirtildi. Rum medyası Akdeniz’deki gelişmeyi “Doğu Akdeniz savaş gemisi doldu” başlığı ile duyurdu.

Alithia gazetesi, Libya’da ve Suriye’de yaşanan gelişmelerin bölgeyi hareketli hale getirdiğini belirtti.

Bölgede Fransa’ya ait Charles De Gaulle uçak gemisi de bulunuyor. Türkiye’nin bölgedeki araştırma gemilerine, savaş gemileri eşlik ediyor. Rum basını, özellikle Oruç Reis sismik araştırma ve Yavuz sondaj gemisinin sıkı bir koruma altında olduğuna dikkat çekti.

ABD’Lİ MÜSTEŞAR KIBRIS’TA

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Müsteşarı Frank Fannon, teknokratlardan oluşan bir heyetle Güney Kıbrıs’a geldi. Fannon, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin çalışmalarını genişletmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Taraflara, bölgede daha da istikrarsızlığa sebep olacak ‘meydan okuma faaliyetlerinde bulunmama’ çağrısı yapan Fannon, genişleme hedeflerinin de Doğu Akdeniz’in doğalgaz varlığına dair mesaj olduğunu söyledi.

“Doğalgazdan elde edilecek gelir, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü çerçevesinde iki toplumun faydasına kullanılacak” diyen Fannon, Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD’nin ilk ‘enerji planlamaları çalışma grubu toplantısı’na katıldı. Fannon, ABD’nin Rum yönetiminin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki haklarını desteklediğini belirtti.

Fannon bölgede doğalgaz olup olmadığına dair bir soruya, “Halen faaliyette olan Amerikan şirketleri faaliyetlerini genişletmeyi hedefliyor, bu mesajı verir” cevabını verdi. Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusunda Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD’den oluşan 3+1 oluşumunun önemine işaret eden Fannon, “Enerji, iş birliği için katalizördür ve Birleşik Devletler, üst düzeydeki taahhütlerine bağlıdır” dedi.

‘ABD RUMLARIN YANINDA’

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis de, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetleri karşısında ABD’nin kendilerine verdiği desteğe işaret etti. Rum Bakan, “Sayın Fannon ile Atina’da Ağustos 2019’da yapılan Yunanistan, İsrail, ABD ve Kıbrıs 1. Enerji Bakanlar Konferansı’nda karar verilen bir çalışma grubunun toplantısının açılışına katıldık. Çalışma grubunun açık deniz petrol ve gaz operasyonları için acil durum hazırlığı ve müdahale mekanizmasına odaklanan ilk toplantısı oldu” dedi.

Lakkotripis, “Maalesef Türkiye, Avrupa Birliği ile ABD dâhil uluslararası topluluğun çağrılarına önem vermiyor. Yasa dışı faaliyetlerine devam ederek uluslararası hukuku uygulamıyor” dedi.