Doğu Akdeniz’de tarihi mutabakat! Dengeler değişecek…

Türkiye ile Libya arasında tüm dengeleri değiştirecek bir mutabakat sağlandı.

Doğu Akdeniz’de tarihi mutabakat! Dengeler değişecek…

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, ‘Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalandı.

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, daha önce Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanacak anlaşmayla, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır ile bir Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması yapmasının imkânsız hale geleceğine işaret etmişti.

ERDOĞAN İLE SARRAJ DOLMABAHÇE’DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya geldi.
İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalandı.
Söz konusu mutabakat muhtıralarıyla iki ülke ilişkilerinin ve iş birliğinin güçlendirmesinin hedeflendiği bildirildi.,

CİHAT YAYCI NE YAZMIŞTI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın “Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur” başlıklı kitabında Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması yapılmasının çok önemli olduğunu anlatmıştı. Tümamiral Yaycı, “Türkiye’nin karşısına bugün Doğu Akdeniz’de dikilmek istenen engeller tek bir hamleyle, yalnızca Libya ile Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) belirlenmesine yönelik imzalanacak anlaşma neticesinde çözülebilir” demişti.
Tümamiral Yaycı Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanacak anlaşmayla, Yunanistan’ın GKRY ve Mısır ile bir MEB anlaşması yapmasının imkânsız hale geleceği gerçeğine işaret etmişti.
Anlaşmanın büyük etkilerin olabileceği konuşuluyor.

Tümamiral Yaycı’nın kitabı Yunanistan’ı telaşlandırdı