Doğu Ekspresi’nin Ardahan’a gelmesi için heykel yaptı

Ankara-Kars hattında sefer yapan ve oldukça ilgi gören Doğu Ekspresi'nin güzergahına Ardahan'ın da eklenmesini isteyen Çıldır Gölü, bu yıl 7'nci düzenlecek festivali deprem, şehit ve çığ olayları nedeniyle iptal etmesine rağmen başladıkları kardan tren heykelini bitirdi.

Ankara-Kars hattında sefer yapan ve oldukça ilgi gören Doğu Ekspresi’nin güzergahına Ardahan’ın da eklenmesini isteyen Çıldır Gölü, bu yıl 7’nci düzenlecek festivali deprem olayları nedeniyle iptal etmesine rağmen başladıkları kardan tren heykelini bitirdi.

Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim görevlisi Uğur Özen’in öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmaya Mersin’den resim sanatçısı ve küratör Gül Çimentaş, Atatürk Üniversitesi’nden resim sanatçısı Suat Korkmaz, Mesut Demir ve heykel sanatçısı Ahmet İşçioğlu katıldı.

5 YILDIR TEK İSTEK DOĞU EKSPRESİ

Çıldır Gölü kenarındaki Belediyenin sosyal tesisleri önüne toplanan 30 kamyon karı işleyen Özen ve ekibi, 4 gün çalışmanın ardından Çıldır Gölü ile özdeşleşen Doğu Ekspresin dört metre yüksekliğinde ve 7 metre genişliğinde tünelden çıkan bir lokomotifini yaptı. Çıldır Gölü’ne gelen yerli ve yabancılar tarafından görülen tren ilgi odağı oldu.

Yaptırdıkları trenin açılış kurdeleyi keserek kamuoyuna bir mesaj verdiklerini söyleyen Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu şunları söyledi:

“Son zamanlarda ülkemizde yaşanan depremler, çığ felaketi ve şehitlerimiz nedeniyle bu yıl yedincisini yapmaya hazırlandığımız, ‘Çıldır Gölü Altın At Kristal Buz” festivalini iptal ettik. Festivalde, ‘Doğu Ekspresin son durağı Ardahan olsun’ mesajını vermek için yaptırdığımız tren çalışmasını ise yaptık. Çok da beğeni topladı. Buraya gelen herkesin sosyal medyasında bu tren yer alıyor. Umarım 5 yıldır tek isteğimiz olan Doğu Ekspres treni, Ardahan’a kadar getirilir.”

SANATLA MESAJ VERDİLER

Kardan yapılan Doğu Ekspres treninin Çıldır Gölü’nde yaptığı 6’ncı eseri olduğunu belirten proje koordinatörü Uğur Özen ise “Sanat bir milletin hayat damarlarıdır. İlk kardan heykel çalışmamızı 2013 yılında Çıldır Gölü’ne ait sarı sazan balığını yapmıştık. 2014’de Altın at süvari, akabinde Çıldır’ın değerleri olan Şeytan kalesi, Aşık Şenlik, Atatürk, Karakalpaklı süvari ve başkanımızın özel isteği üzerine bu yıl da Doğu Ekspres treninin çalıştık. Doğu Ekspres treni yaklaşık 30 kilometre uzaklıktan geçiyor. Bu uzak bir mesafe değil. Bizler sanatla bir mesaj vermeye çalıştık, bu da trenin Çıldır’a gelmesiyle olsun istedik” diye konuştu.

Kardan Doğu Ekspresi çalışmasına Mersin’den katılan resim sanatçısı ve küratör Gül Çimentaş ise “Zaman zaman hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü günlerde bile çalıştık. Ortaya çok güzel bir eser çıktı. Yoldan geçen herkesin ilgi gösterdiğini görmek sevinçli” dedi.