Dokunulamayan iş adamı Tamince için kararı onlar verecek!

Hakkında açılan 3 dosya da kapatılan iş adamı Fettah Tamince hakkında 'FETÖ’den' bir kez daha soruşturma yapılıp yapılmayacağına 16. Ceza Dairesi karar verecek.

Dokunulamayan iş adamı Tamince için kararı onlar verecek!

Adalet Bakanlığı, iş adamı Fettah Tamince hakkında verilen “takipsizlik” kararının kaldırılması için “kanun yararına bozma” talebinde bulunmuştu., Başvuruyu inceleyen Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 20 Ocak verdiği kararla, dosyanın terör örgütlerine ilişkin suçlara bakmakla görevli Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin görev alanına girdiğine hükmetti.

Karar oybirliğiyle alındı. Tamince hakkında FETÖ’den yeniden soruşturma yapılıp yapılmayacağına Yargıtay 16. Ceza Dairesi karar verecek.

İş adamı Fettah Tamince hakkında, bugüne kadar FETÖ iddiasıyla iki soruşturma, bir dava açıldı. İstanbul ve Antalya’daki soruşturmalar “takipsizlikle” sonuçlanırken, Konya’daki davada ise “beraat” kararı verildi. Antalya’daki soruşturma, eski Sincan Yargıcı Osman Kaçmaz’ın yaptığı suç duyurusu ile başladı.

Kaçmaz, “Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’ne yapılan bağışlardan 24 milyon TL’nin nereye harcandığının belli olmadığını” belirterek “zimmet, FETÖ’ye yardım” suçlarından soruşturma yapılmasını istedi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadesini dahi almadan Tamince hakkında “takipsizlik” kararı verdi. Kaçmaz’ın itirazı üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hâkimi İbrahim Hakkı Kılınç, soruşturmanın “eksik yapıldığı” gerekçesiyle Tamince hakkındaki “takipsizlik” kararını “kesin” olarak kaldırdı. Ancak daha sonra savcının talebi üzerine “soruşturmanın yeniden açılması” kararı kaldırıldı. Böylece Tamince hakkındaki “takipsizlik” kararı onanmış oldu. Bu süreçte HSK, hâkim Kılınç’ı görevden aldı.