Dolmabahçe’de dikkat çeken isim

İstanbul Dolmabahçe'deki Rusya-Ukrayna müzakereleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus oligark Abramoviç'in sohbet ettiği görüldü.

featured

Dolmabahçe’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla başlayan görüşmelerde Rusya ve Ukraynalı heyetler an itibarıyla masaya oturdu. Ancak görüşmelerde sürpriz bir isim de yer aldı.

Uzun bir süredir zehirlendiği iddia edilen Rus milyarder Roman Abramoviç de görüşmelerde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde de Rus oligarkların Türkiye iş kuracak iddialarına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yasal olması şartıyla bu iddialara yeşil ışık yakmıştı.

GEMİLERİ TÜRKİYE’DE

Daha önce de Batı ülkelerinin yaptırım uygulamaya başladığı ve geçen hafta içinde toplam değeri 1 milyar dolardan fazla olan gemilerini Türkiye karasularına getiren Abramoviç’in iki ülke arasında yoğun bir diplomasi trafiğine dahil olduğu ortaya çıkmıştı.

‘YAPTIRIM LİSTESİNDE DEĞİL’

ABD basınında çıkan haberlerde, Amerikan yönetiminin, arabuluculuk çalışmaları nedeniyle Abramoviç’i yaptırım uygulanan “Rus oligarklar” arasına almadığına yer verilmişti.

Wall Street Journal gazetesi, Abramoviç ve Ukraynalı müzakerecilerin ay başında Kiev’de yaptıkları bir toplantı sonrası zehirlenme belirtileri gösterdiğini öne sürmüş ancak Ukraynalı yetkililer spekülasyonlara aldırış edilmemesi gerektiği uyarısında bulunup heyetin olağan şekilde çalışmalarına devam ettiğini bildirmişti.

MÜZAKERELER İKİ GÜN SÜRECEK

İstanbul’daki müzakereler iki gün şeklinde planlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasında, Türkiye’nin tüm uluslararası platformlarda iki tarafın da hakkını, hukukunu, hassasiyetini koruyan adil bir yaklaşım sergilediğini belirterek “Heyet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. Tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerinizin yönlendirmesiyle barışın temelini atıyorsunuz. İşinizi kolaylaştıracak her türlü katkıya biz hazırız.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın taraflarla temasları sonucunda, daha önce Belarus’ta bir araya gelen heyetlerin, bir sonraki görüşmesini İstanbul’da yapmasına karar verilmişti.

Dolmabahçe’de dikkat çeken isim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!