Döneminde Sedat Peker'e koruma verilen Davutoğlu, 'temiz eller' operasyonu istedi

AKP'den ayrıldıktan sonra Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu, kendi döneminde yaşanan skandallar üzerinden muhalefet etmeyi sürdürüyor. Sosyal medyadan yayınladığı videoda son günlerde gündemi meşgul eden Sedat Peker - Süleyman Soylu tartışmasına değinen Davutoğlu, "Bu durumu ancak kapsamlı bir Temiz Eller operasyonu, sözde değil gerçek bir temiz siyaset devrimi temizler” dedi.

Döneminde Sedat Peker'e koruma verilen Davutoğlu, 'temiz eller' operasyonu istedi
Döneminde Sedat Peker'e koruma verilen Davutoğlu, 'temiz eller' operasyonu istedi

VERYANSIN TV

Başbakanlıktan istifa ettirilen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sedat Peker’in açıklamaları ile başlayan tartışmalara ilişkin açıklamalarından kesitlerin bulunduğu bir video yayınladı.

Davutoğlu, “Bu durumu ancak kapsamlı bir Temiz Eller operasyonu, sözde değil gerçek bir temiz siyaset devrimi temizler” derken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere sorumluların istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, videoda şu ifadeleri kullandı:

"İçişleri Bakanlığı makamında oturan birinin, kendi ifadesiyle “bir suç örgütü liderinin” iddialarına yönelik sözde savunmalarına, gerçekleştirdiği iftiralarına hep birlikte şahit olduk. Kişi kendinden bilirmiş. Mitinglerde şov yapmasına izin vermek, hakkında soruşturma yapıldığı günlerde dahi kendisine koruma polisi tahsis etmek, ayran içip ayrı düşünce de hedef saptırıp muhalefeti suçlamak, tam da bu kara düzen sisteminin memuruna yakışır bir tavır olmuştur."

Davutoğlu, hükümete toptan istifa çağrısı yaparak sözlerine şöyle devam etti:

"Buradan açıkça çağrıda bulunuyor ve ilan ediyorum ki; bu durumu ancak kapsamlı bir Temiz Eller operasyonu, sözde değil gerçek bir temiz siyaset devrimi temizler. Öncelikle başta İçişleri Bakanı olmak üzere sorumluların istifa etmesi gerekiyor. Ülkenin kanalizasyon borularını tıkamış olan bu foseptiğin rögar kapağı kaldırılmalıdır. Eğer bu hükümet bunu beceremeyecekse toptan istifa etmeli, şeffaflık temelinde temiz siyaseti kimin inşa edeceğine önüne konacak sandık aracılığıyla halk vicdanlarına başvurarak karar vermelidir. Hep beraber bir siyasi ahlak seferberliğine hazır olalım." 

PEKER'E KORUMA DAVUTOĞLU DÖNEMİNDE VERİLDİ

Oysa Davutoğlu'nun gündeme getirdiği Sedat Peker'e koruma polisi tahsis edilmesi kendi başbakanlığı dönemine uzanıyor.

Ahmet Davutoğlu, Mayıs 2016'da istifaya zorlansa da Haziran 2015'deki seçimlerde AKP'nin başında ve Başbakanlık makamındaydı.

Sedat Peker'e koruma polisi tahsis edilmesi ise tam bu süreçte Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı, Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığı döneminde gerçekleşti. Ala, Eylül 2016'da istifa ederken dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu onun yerine geçmişti.

Ahmet Davutoğlu ne o süreçte ne de sonrasında Sedat Peker'e koruma tahsis edilmesine, ne de mitinglerde konuşturulmasına ne de "oluk oluk kan akacak" tehditlerine en ufak itirazda bulunmamıştı.

Sedat Peker'in Ahmet Davutoğlu'nun sağ kolu Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün'ün düğün davetlisi olduğu daha önce basına yansımıştı...

İlgili haber: Ahmet Davutoğlu fena yakalandı... Konu: Sedat Peker