Dönerci kapattıran Ali Fuat Atik, akıllara eski Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu'nu getirdi

Geçtiğimiz günlerde Denizli Valisi Ali Fuat Atik, esnaf ziyaretleri sırasında kendisini tanımayıp işine devam eden döner ustasına sinirlenerek işletmenin kapatılmasını istedi. Sosyal medyada tepkiler gelince Vali Atik özür diledi. Yayınlanan görüntüler üzerine akıllara 2003'te Denizli'de de valilik görevini yürüten efsane Vali Recep Yazıcıoğlu geldi.

Dönerci kapattıran Ali Fuat Atik, akıllara eski Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu'nu getirdi

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Kovid-19 önlemleri kapsamında kentin en kabalalık caddesi olan Gazi Bulvarında denetim yapmıştı. Yanındaki koruma ekibiyle birlikte bir dönerci dükkanına yanaşan Ali Fuat Atik, tezgahı başında döner kesen ustaya selam verdi. Dönerci ustası, valiyi selamlamasının ardından döner kesmeye devam etti. Döner ustasının kendisini tanımayarak işine devam etmesi ve sohbet etmemesine sinirlenen Vali Atik, eldiven takmamasını gerekçe göstererek, işletmenin kapatılması talimatını vermişti. Tepkiler üzerine Vali Atik özür diledi.

Bu olayın ardından 2003'te Denizli'de de valilik görevini yürüten efsane Vali Recep Yazıcıoğlu'nun videosu sosyal medyada gündem oldu.

RECEP YAZICIOĞLU KİMDİR?

Recep Yazıcıoğlu Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisidir. Kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı nedeniyle, sıra dışı fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca bambaşka görüşleriyle Süper Vali olarak anıldı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamladıktan sonra 1968'de Aydın'a maiyet memuru olarak atandı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu. 1975 yılında da asteğmen olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında askerlik görevini tamamladı. 1984 yılında 36 yaşında en genç vali olarak Tokat Valiliği'ne atanan Recep Yazıcıoğlu 14 Ağustos 1989'da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliği'ne, 26 Eylül 1999'da Merkez Valiliği'ne, 30 Ocak 2003'te de Denizli Valiliği'ne getirildi.

Sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getiren Yazıcıoğlu halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir.

Vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu olan Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında torba bütçe uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır. Vali Yazıcıoğlu Erzincan Valiliği sırasında doğa sporları ile uğraşmış ve yörenin doğa sporları turizmine açılmasına katkı sağlamıştır.

Doğa sporlarına özellikle rafting'e olan ilgi ve katkısı Denizli Valiliği sırasında da devam etmiştir. Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Eskiköy'de vatandaşlar tarafından yaptırılarak iki köyü birbirine bağlayan köprüye trafik kazasında yaşamını yitiren eski Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun adı verildi.

Denizli'de İncilipınar mevkisinde yapılan ve Ege Bölgesinin en büyük parkına Vali Recep Yazıcıoğlu'nun adı verildi. Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri'nin Kemaliye (Erzincan) İlçesinden geçen kolu) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu'nun çok emeğinin geçtiği, ve Köprü dizisine de konu olan köprünün adı Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsüdür.

Erzincan'ın Kemaliye İlçesi ile Çaltı İstasyonu arasındaki en uzun karayolu tüneline de Vali Recep Yazıcıoğlu ismi verilmiştir. Aydın il merkezinde Aydın belediyesince yaptırılan kültür merkezinin ismine de Vali Recep Yazıcıoğlu adı verilmiştir. Tokat il merkezindeki eski SSK Devlet Hastanesi'nin adı, Tokat Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirilmiştir.

ÖLÜMÜ

2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde öldü. Cenazesi Aydın'ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003'te toprağa verildi.