Dost mu, düşman mı? Erdoğan’dan 3 gün arayla ‘Biden’ tarifi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’a ilişkin 3 gün arayla söylediği sözler dikkat çekti. Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında Biden ile ‘dost’ olduklarını belirten Erdoğan, 3 gün sonra yaptığı açıklamada 'ABD'deki liderlerin hiçbiriyle böyle bir sorun yaşamadım' ifadelerini kullandı.

Dost mu, düşman mı? Erdoğan’dan 3 gün arayla ‘Biden’ tarifi
Dost mu, düşman mı? Erdoğan’dan 3 gün arayla ‘Biden’ tarifi

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’a ilişkin 3 gün arayla söylediği sözler sosyal medyanın gündeminde. 

Erdoğan, 76. BM Genel Kurulu çalışmaları için bulunduğu New York'ta, 21 Eylül'de Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen, 11. Türkiye Yatırım Konferansı gala yemeğine katılmıştı.

Aralarında Türk işadamları dışında Amerikalı iş çevreleri ve yatırımcıların da bulunduğu kalabalığa hitap eden Erdoğan Biden’dan ‘dostum’ diye bahsetmişti:

‘DOSTUM BİDEN İLE…’

“Türk-Amerikan ilişkilerinin konu bu zaviyeden ele alındığında karşılaşılabilen zorlukları aşabilecek olgunluğa ve kapasiteye sahip olduğu görülecektir. Önemli olan, her iki ülkede de bu yönde kuvvetli bir siyasi anlayış ve iradenin bulunmasıdır. Değerli dostum Başkan Biden’la, 14 Haziran'da Brüksel'de yaptığımız samimi ve kapsamlı görüşmede bu konudaki ortak irademizi teyit ettik. 

‘TAM BİR MUTABAKAT İÇİNDEYİZ’

Sayın Başkan’la ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesinin hem mümkün hem de gerekli olduğu hususunda tam bir mutabakat içindeyiz. “

‘HİÇBİRİYLE BÖYLE BİR SORUN YAŞAMADIM’

Erdoğan'ın bugün (24 Eylül) cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularına verdiği yanıt ise dikkat çekti. Erdoğan, Biden’la yaşadığı sorunu geçmiş ABD liderinden hiçbiriyle yaşamadığını şöyle anlattı: 

“Ben şu ana kadar ABD'deki liderlerin hiçbiriyle böyle bir konu(sorun) yaşamadım. Şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve ABD'de bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. Maalesef ABD şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara yüklü miktarda silah, araç gereç destekleri veriyor.” 

İşte sosyal medyada da paylaşılan o görüntüler: