Dövizden tarihi rekor!

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekoru kırdı. Saat 12.45 itibarıyla Dolar/TL 7,25 seviyelerinde, Euro/TL 8,61 seviyelerinde ve Sterlin/TL 9,40 seviyelerinde seyrediyor. Kaynak: Döviz tarihi rekoru kırdı.

Dövizden tarihi rekor!

Dolar, Euro ve Sterlin tarihi rekoru kırdı. Saat 12.45 itibarıyla Dolar/TL 7,25 seviyelerinde, Euro/TL 8,61 seviyelerinde ve Sterlin/TL 9,40 seviyelerinde seyrediyor.

DÖVİZ NEDEN YÜKSELDİ?

Para piyasası uzmanları TL'deki değer kaybını ve Dolar/TL kurundaki yükselişi birkaç temel nedene bağlıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesine karşın Merkez Bankası'nın son bir yıl içerisinde politika faizini yüzde 24 seviyesinden yüzde 8,25'e kadar indirmesinin TL'nin cazibesini azalttığı ve yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin azaldığı belirtiliyor.

Enflasyonun yüksek seyretmesine karşın faiz indirimlerinin sürmesi sonucunda Türkiye negatif reel faiz veren bir ülke konumuna gelmiş durumda.

Bir diğer gerekçe Merkez Bankasının (TCMB) döviz rezervlerinin Türkiye'nin TL'yi destekleme kapasitesine olan güveni azaltması olarak dile getiriliyor.

TL'nin baskı altında olmasına yol açan bir diğer neden ise koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye döviz girişinde yaşanan düşüş olarak öne çıkıyor.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019'un başından bu yana TL'yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

Bu yolla piyasadaki döviz likiditesinin artırılması ve TL'nin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yaz sezonunda Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısında yaşanan düşüş, turizm gelirlerinin geçen yılların oldukça gerisinde kalmasına yol açmış durumda.