Dövize karşı kalkanımız Aksaray

BDDK, bankada döviz hesabı oranı en yüksek olan şehirleri Aksaray, Nevşehir, Yozgat ve Kırşehir olarak açıkladı.

Dövize karşı kalkanımız Aksaray

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankada döviz hesabı oranı en yüksek olan şehirleri Aksaray, Nevşehir, Yozgat ve Kırşehir olarak açıkladı. Bankada döviz oranı en fazla şehirlerden biri olan Aksaray’ın Mali Müşavirler Odası Genel Sekreteri Hasan Kasal, dövizin fırladığı dönemde Aksaray’daki vatandaşların ‘milli duygularla’ Türk Lirası’na döndüğünü açıkladı ve “Dışardan spekülatif etki olduğunda havayı yumuşatma için kullanılacak döviz rezervinin Aksaray’da olduğunun bilinmesini istiyoruz. Aksaray bu anlamda Türkiye için bir emniyet sübabıdır.” dedi.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na katılan Aksaray Mali Müşavirler Odası Genel Sekreteri Hasan Kasal, bankada döviz hesabı oranı en yüksek olan şehirleri Aksaray, Nevşehir, Yozgat ve Kırşehir olarak açıklanmasına ilişkin yorumda bulundu

Kasal, “Bu dövizin çoğu gurbetçilerin gönderdiği paralar” dedi ve şöyle devam etti: İnsanların kullandığı oy ile cebi farklı oluyor. Bizim Aksaray’da çok fazla gurbetçi vardır. Bundan 30-40 yıl önce Avrupa ülkelerine giden çok oldu. Almanya ve İngiltere başta olmak üzere…

Yuvaköy’den mesela çok giden insanımız oldu. İngiltere’de birçok insan Yuvaköy’ü Türkiye’nin ili sanıyor. Bu insanlar gittiklerinde gıda sektöründe çalışıp güzel paralar kazanmış. Birikimlerini de buraya aktarmışlar. Tabi paranın değerinin korunması gerekiyor. Yani bu döviz hesapları aslında gurbetçi vatandaşlarımızın.”

‘AKSARAY TÜRKİYE İÇİN EMNİYET SÜBABIDIR’

Aksaraylı Mali Müşavir, “Erdoğan’ın dövizlerinizi bozdurun çağrısı orada etkili oldu mu?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Kesinlikle çok fazla etkili oldu. Çoğunluk Aksaray’lı euro 4’ten 8’e fırladığında o dönemde döviz hesaplarından TL’ye döndü. Milli bir duygu vardı. Yoğun bir döviz bozdurma dönemi yaşandı. O an için bir konjonktürdü. Herkes kendi cebinde parasının doğru olanda kalmasını düşünür.

Ekonomik anlamda canlı kalabilmek vücudun canlı kalması gibidir. Bazen farklı eğilimlere yönelir insanlar. Ülke ekonomik bakımdan zor durumda olduğunda, dışardan spekülatif etki olduğunda havayı yumuşatma için kullanılacak döviz rezervinin Aksaray’da olduğunun bilinmesini istiyoruz. Aksaray bu anlamda Türkiye için bir emniyet sübabıdır.”