‘Dron’la ilk kez ilaç taşındı. Sağlıkta büyük olanak

Arkansas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Spyridoula Maraka, gelecekte sağlık hizmetlerini ulaştırma konusunda yapılacak geliştirmelere ilişkin bir dönüm noktasında olduklarını iletti ve kullanılan teknolojiyi sınırsız olarak tanımladı. Maraka ve ekibinin projesi, insanların hizmete ulaşamadıkları veya afet anlarında doktorların ilaç teslimatı yapmasını sağlayacak. Üstelik Little Rock hastalardan kan örneği de toplayabiliyor.

‘Dron’la ilk kez ilaç taşındı. Sağlıkta büyük olanak

İlk kez ilaç  dağıtan drone “Little Rock”, tıbbi teknolojilerin bu yönde gelişmesine zemin hazırlayarak türünün ilki oldu. Çığır açan görevde Arkansas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Spyridoula Maraka, sağlık hizmetlerini insanlara ulaştırmanın araştırmalarında bir uzman olarak teslimat sırasında çıkabilecek sorunları tespit etmek için bulundu.

Maraka bu konuda bir yıldır hazırlandıklarını belirtti.

Görev basit görünmesine karşın önemli ve hayati bir görevdi: Bir insansız hava aracı ve insülin ilaçları taşımak.

Fikir geçen sene sert hava koşullarının İrlanda’yı vurması sonucu insanların sağlık hizmetlerine erişmekte zorluk çekmesiyle ortaya çıktı.

Bunun üzerine ekip, daha sonradan Kuzey Atlantik Okyanusu üzerinden uçacak ilk insansız hava aracı üzerine çalışmalara başladı.

Uçak hayati önem taşıyan ilaçlarla İrlanda’dan kalktı ve Aran Adaları’na sadece 20 dakika içerisinde ulaştı.

Türkiye’de de 2017 yılında TÜBİTAK tarafından düzenlenen bir yarışmada acil durumlarda ilaç taşımak için sunulan bir insansız hava aracı projesi derece almıştı.

Projenin ne durumda olduğu merak konusu.

SAĞLIK ULAŞIMINDA DÖNÜM NOKTASI

Maraka, sağlık hizmetlerini ulaştırma konusunda yapılacak gelişmelerde bir dönüm noktasında olduklarını belirtti.

Proje, hastaların hizmete ulaşamadıkları veya afet anlarında doktorların ilaç teslimatı yapmasını sağlayacak.

Little Rock hastalardan kan örneği de toplayabiliyor.