DSÖ ekibinin Vuhan raporu: Laboratuvardan sızmadı

DSÖ ekibi, araştırmalarının koronavirüsün ilk olarak doğal yollardan yarasalarda ortaya çıktığına işaret ettiğini belirtti

DSÖ ekibinin Vuhan raporu: Laboratuvardan sızmadı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) koronavirüsün kökenlerini araştırmak için Vuhan'da incelemelerde bulunan ekibi basın toplantısı düzenledi. Ekibin başkanı olan virüs uzmanı Peter Ben Embarek, soruşturmaları sırasında yeni bilgiler edindiklerini ama pandemi hakkındaki görüşlerini dramatik biçimde değiştirecek bir sonuca ulaşmadıklarını söyledi.

Embarek, salgının kökenlerini tespit etmeye yönelik çalışmaların 'virüsün ilk olarak doğal yollardan yarasalarda ortaya çıktığına' işaret ettiğini belirtti; virüsü taşıyan ilk yarasaların ise muhtemelen Wuhan'da olmadığını söyledi.

DSÖ uzmanı, virüsün laboratuvardan sızmış olma ihtimalinin 'son derece düşük' olduğunu vurguladı; bu konuda daha fazla araştırma yapmayacaklarını belirtti.

Virüsün ilk olarak nasıl ortaya çıktığına dair araştırmaların sürdüğünü aktaran DSÖ uzmanı, yarasalardan insana geçiş sürecindeki aracı hayvanın henüz bilinmediğini vurguladı.

Embarek, ekibin araştırmalarında Aralık 2019'dan önce Covid-19'la bağlantılandırılabilecek bir kanıt bulmadığını, bununla birlikte, bu tarihte Wuhan'da yaşanan salgının Huanan hayvan pazarıyla sınırlı olmadığını tespit ettiklerini ekledi.