DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok

Koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü heyeti, virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını açıkladı.

DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok
DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, KOVID-19'un kökenine dair yeni bir açıklamada bulundu.

Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, Dedkov, Vuhan'daki gıda pazarında salgının yayılması için tüm koşulların olduğunu ancak bunun virüsün oradan kaynaklandığı anlamına gelmediğini söyledi.

KOVID-19'un Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızdığı iddialarını da yalanlayan Dedkov, "Laboratuvar mükemmel bir şekilde donatılmış. Oradan bir şeylerin sızmış olabileceğini hayal etmek benim için zor" dedi.

İLK KEZ VUHAN'DAN BİLDİRİLMİŞTİ

Dünya, KOVID-19 salgınından ilk kez Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde tespit edilmiş, sebebi anlaşılamayan solunum rahatsızlığı şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

İtalya’da yapılan araştırmalarda virüsün 27 Ekim’de 23 İtalyan vatandaşında görüldüğü bildirilirken Çinli makamlar ise 17 Kasım tarihinde ilk koronavirüs vakasına rastlandığını ve Vuhan’daki hayvan pazarındaki hayvanlarda koronavirüse rastlanmadığını belirtti.

Koronavirüsle ilgili bir yıldır bilinenleri sarsacak araştırma... İlk kez Vuhan'da çıkmamış