Dua edelim de Rumlar Anastasiadis’i dinlesinler

Sabahattin İsmail yazdı…

Dua edelim de Rumlar Anastasiadis’i dinlesinler

Vakıf mülkü Maraş’ta Rumlara mülk iadesi yapılacak olmasına ve dönmek istemeyenlere tazminat ödeneceği açıklanmasına karşın, Rum Yönetimi Dünyayı ayağa kaldırdı. Çünkü Maraş’ın tümüyle kendilerine iade edilmesini veya yönetiminin BM’ye verilmesini istiyorlar.

Yani her zaman olduğu gibi maksimalist politikalarla aç gözlülük yapıyorlar, ‘ya hep, ya hiç’ siyaseti güdüyorlar.

İnşallah böyle devam ederler. Yoksa yandığımızın resmidir.

Bugüne dek hep açgözlülükleri yüzünden kurtulduk.

1985-1986 Cuellar planına, 1992 Gali Planına, 2004 Annan Planına ve 2017 Crans Montana mutabakatlarına ‘evet’ deselerdi, BM planları uygulansaydı, bugün Türk askeri ve TC kökenli nüfusumuz adadan gitmiş, KKTC, ‘Birleşik Federal Kıbrıs’ın egemenliği olmayan bir eyaletine dönüşmüş, içimize yüz binlerce Rum girmiş, sınırlar kalkmış, ordumuz GKK dağıtılmış, Maraş ve Güzelyurt dahil yüzde 7 toprak tavizi vermiş, Türkiyesiz AB içinde asimile olmuş ve Türkiye ile Kıbrıs’ın bağları kopmuş olacaktı.

Ya hep, ya hiç dedikleri için, ayaklarına gelen fırsatları kaybettiler.

Şimdi Maraş konusunda da aynı maksimalist politikayı savunuyorlar.

Loizidu’nun avukatı Ahiliadis, Maraşlı Rumlara “ gidin toplu olarak TMK’ya başvurun, mülklerinizin iadesini isteyin, tazminat isteyin, binlerceniz Maraş’a dönüp yerleşin, gerisine sonra bakarız” diye çağrı yaparken, Anastasiadis ve Rum partileri ise “sakın Türk idaresinde dönmeyin, Maraş’ın yönetiminin Kıbrıs Cumhuriyeti ‘ne veya, BM’ye devri için mücadele edelim” diye çağrı yapıyorlar.

İnşallah Rumlar Ahiliadis’i değil de Anastasiadis ‘i dinler ve içimize on binlerce Rum’un dönüp Vakıf mülklerini yeniden işgal etmeleri gerçekleşmez; işgallerindeki Vakıf mülkü için bir de onlara milyarlarca dolar tazminat ödemeyiz !...

Diyeceğim, umudumuz yine Rum liderliğinin ya hep, ya hiç politikasında.

 Yoksa Allah acısın bizi...

Maraş’a dönerlerse, yarın muhtarımızı, öbür gün belediye başkanımızı biz seçeceğiz, kiliselerimizi, okullarımızı açacağız, yol, dükkan isimlerini Rumca yapacağız, bizi BM yönetsin, kendi devletimiz yönetsin, güvenliğimizi BM sağlasın vb... diye dünyayı ayağa kaldıracaklarından, kiliselere silah ve terör gurupları dolduracaklarından ve başımıza çok kötü işler açacaklarından emin olabilirsiniz...

Vakıf malını yeniden işgalci Rumlara verirseniz olacak olan bunlardır.

Ve gün gele bunlar olursa, bu kararı alanlar yargılanacaklarını bilmelidirler.

Dua edin de Rumlar Ahiliadis’i değil, Anastasiadis’i dinlesinler.