Dün Hafter’le görüşüp Türkiye’yi kınayan Yunan Bakan bugün İstanbul’da kimlerle buluştu?

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ekümenik iddiasıyla Lozan'a karşı çıkan Fener Patriği Bartholomeos'u ziyaret edip noel ayinine katıldı.

Dün Hafter’le görüşüp Türkiye’yi kınayan Yunan Bakan bugün İstanbul’da kimlerle buluştu?

Geçtiğimiz günlerde Libya’da General Hafter’i ziyaret eden ve Türkiye karşıtı lobi faaliyetleri yürüten Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bugün Fener Rum Patrikhanesi’nde Noel Ayini’ne katıldı. Ziyarete İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Dendias, ziyaretin bazı karelerini sosyal medyada paylaşırken İmamoğlu için “İstanbul Belediye Başkanı” yerine “Konstantinopol Belediye Başkanı” ifadesini kullandı.

Nikos Dendias Fener Rum Patriği Bartholomeos görüşmesini paylaştığı diğer mesajında ise “Fener’de, Konstantinopol’un En Kutsal Ekümenik Patriği Mr. Bartholomeos ile birlikte” dedi.

Yunan Bakani geçtiğimiz günlerde darbeci Hafter’i ziyaret etmişti. Dendias’ın buradaki görüşmesinde, Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti UMH’nin Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını” öne sürdüğü bölge basınında yer almıştı.