Dün 'hatırlatmamak mümkün değil' diyen Erdoğan bugün 'Hamdolsun gündeme gelmedi' dedi

Joe Biden'ın skandal bir açıklama yaparak Türkleri soykırımcı ilan etmesinin yankıları sürerken 1915 olaylarının gündeme gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Dün havalimanında 'Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşım içine girmesi bizi üzmüştür. Bunu hatırlatmadan geçmek mümkün değil' diyen Erdoğan, bugün konunun gündeme gelmemesini 'Hamdolsun' sözüyle açıkladı.

Dün 'hatırlatmamak mümkün değil' diyen Erdoğan bugün 'Hamdolsun gündeme gelmedi' dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında Amerikan liderinin 24 Nisan’da konuşmadan duyduğu rahatsızlığı belirtmişti.

Erdoğan, ‘‘Sayın Biden’la göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak. Türkiye Amerika ilişkilerini şöyle bir masaya yatırmamız gerekiyor. Birçok dedikodular oldu, içeride dışarıda. Bunları geride bırakıp neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım. Görüşme alanımız çok geniş. 24 Nisan bizler için çok çok olumsuz bir süreç oldu. Böyle bir yaklaşım beklemezdik, bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil. Türkiye rastgele bir ülke değil. Türkiye Amerika ile NATO’ da müttefik bir ülke. NATO ile yakından uzaktan alakası olmayan Ermeniler konusunda böyle bir yaklaşım içine girmesi bizi üzmüştür. Bunu hatırlatmadan geçmek mümkün değil’’ dedi.

Bugün Biden ile görüşen Erdoğan, ABD Başkanı Biden'ın 1915 Olayları ile ilgili 'soykırım' kelimesini kullanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" dedi.