Dünya Kudüs Günü işgalin gölgesinde kutlanıyor

Ramazan ayının son cuma günü Dünya Kudüs Günü olarak kabul ediliyor. Dünyanın farklı şehirlerinde Kudüs’te cereyan eden işgal, baskı ve zulümler çeşitli etkinliklerle kınanıyor.

Dünya Kudüs Günü işgalin gölgesinde kutlanıyor

1980 yılından itibaren İmam Humeyni'nin Ramazan ayının son Cuma gününü Dünya Kudüs Günü olarak adlandırmasının üzerinden 40 yılı aşkın süre geçti.

Dünya Kudüs Günü, işgalci İsrail'in Filistinlilere yönelik hak ihlallerini artırdığı bir ortamda kutlanıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde, Filistin'e dikkat çekmek için eylemler yapılıyor.

BURSA'DA PARAŞÜTLÜ ATLAYIŞ

Bursa’da bir grup vatandaş ve 2 paraşütçü de farklı bir etkinliğe imza attı.
Uludağ'ın eteklerindeki tarihi Zeyniler Köyü'nün paraşüt pistinden havalanan İbrahim Dinçer ve oğlu Kerem Dinçer paraşütleri ile Filistin ve Türk bayrakları açarak Kudüs Günü’ne dikkat çekti.
Kudüs ve Filistin’de yaşanan zulme dikkat çekmek için bir böyle bir etkinliğe imza attıklarını ifade eden Abdullah İğde, “Dünya Kudüs Günü’nde Kudüs ve Filistin’de yaşanan katliam ve zulümlere dikkat çekmek istedik. İşgalci İsrail rejiminin yaptığı katliamlara adına böyle bir şey düşündük. Kudüs’ün kustallığını ve hiçbir müslümanın Kudüs’ü unutmamasını istiyoruz. Böyle bir gün var ve bu günü bizde bu etkinlikle insanlara duyurmak istedik” dedi.
Paraşütçü İbrahim Dinçer ise, “Her yıl Ramazan ayının son cumasında kutlanan Dünya Kudüs Günü’nde Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yamaç Paraşütü Milli sporcuları olarak Filistinli kardeşlerimizin ve Türk bayrağımızı göklerde dalgalandırmaktan mutluluk duyduk. Tüm Filistinli ve İslam aleminin ramazan ayı mübarek olsun. Daha özgürce kutlayabilecekleri günlere de kavuşmak dileği ile” diye konuştu.

KUDÜS GÜNÜ PLATFORMU'NDAN AÇIKLAMA

Dünya Kudüs Günü Platformu, Kudüs Günü'ne ilişkin açıklama yaptı. Yegane kurtuluşun direniş olduğu ifade edilen açıklamada, "Artık 'büyük İsrail' hayali gören siyonist rejim sürekli kaçmakta, gerilemekte ve direnişin yumrukları karşısında sığınaklara koşup gizlenmektedir. Allah'ın izniyle, bir kanser uru olan siyonist rejimin tamamen ortadan kalkması ve tarihin çöplüğüne atılması yakındır" denildi.

“SOYKIRIM YALANI KÜSTAHLIĞIN EN İLERİ NOKTASI OLMUŞTUR”

Açıklamada, ABD'nin sözde soykırım kararı da kınandı:

"Bu vesileyle burada, zamanın Firavunu, siyonist işgalin baş destekçisi Büyük Şeytan Amerika'nın Türkiye'ye yönelik ileri sürdüğü "Ermeni Soykırımı" yaftalamasına da kısaca değinmek istiyoruz.

Kendi Tarihi katliam, soykırım, işgal ve talanla dolu olan bu firavun rejiminin attığı bu son adım, ülkemize karşı azgınlık ve küstahlığın en ileri noktası olmuştur.

Bu durumda, bütün halkımız ve hükümetin bu firavun küstahlığına karşı ortak iradesiyle darbe üssü olan İncirlik başta olmak üzere ülkemizdeki tüm Amerikan/NATO üsleri derhal kapatılmalı söz konusu Amerikan zorbalığı karşılıksız kalmamalıdır. Bizler Kudüs sevdalıları olarak bu iradenin arkasında sonuna kadar durmaya hazırız. Zira Kudüs günü aynı zamanda müstekbirlere karşı küresel bir mücadele günüdür.

Mübarek ramazan ayının bu son cuma gününde Kudüs’le olan ahdimizi ve misakımızı bir kez daha yenilerken Dünya Kudüs günü platformu olarak hem Türkiye, hem de bütün Dünyaya buradan en yüksek sesle duruşumuzu ilan ediyoruz.

Bütün Dünya Müslümanlarını Amerika ve İsrail’in başını çektiği küresel şer cephesine karşı Ümmet bilinciyle hareket edip güçlerini birleştirmeye ve aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakıp evrensel bir Kudüs seferberliği başlatmaya davet ediyoruz.

"Normalleşme adı altında Siyonist işgal rejimi ile açıktan ilişki kurup Filistin davasını sırtından bıçaklayan, siyonist rejimle işbirliği yaparak tarihin en ağır ihanetlerine imza atan bir takım İslam ülkeleri yöneticilerinin bu ihanetlerini şiddetle telin ediyor, Cumhurbaşkanımız ve Hükümetten bu konuda daha fazla inisiyatif almayı, Filistin işgalcisi Siyonist rejim ile tüm ilişkilerin kesilmesi elçilik ve konsoloslukların kapatılması hususunda öncülük etmelerini talep ediyoruz...

Siyonist işgal rejimi bütünüyle ortadan kalkıp Kudüs başkentli bir Filistin devleti kurulmadıkça, Siyonist rejim ve işgale karşı duruşumuzu koruyacağımızı, Siyonizm’le mücadele cephesini hiçbir zaman yalnız ve yardımcısız bırakmayacağımızı, bütün gücümüz ve imkanlarımızla Filistin direnişinin yanında duracağımızı en yüksek sesle bir kez daha ilan ediyoruz...

Ey Aksa’nın Kudüs’ün ve Müstezafların Rabbi!

Bizleri burada bir araya getirdiğin gibi bütün Ümmetle birlikte Mescid-i Aksanın kubbesi altında özgür Kudüs’te de bir araya getir!

Emperyalistleri, Siyonistleri kahhar sıfatınla kahreyle, İslami Direnişimize ve Filistin’in özgürlüğü için taş atan bütün yüreklere güç ver!

Ülkemizdeki NATO ve ABD üslerini söküp atmamız, küresel kapitalist zalimleri defetmemiz, işbirlikçilik ve ihanete karşı kendi mücadele hattımızı inşa etmemiz için bize kararlılık ve kuvvet ver!

Ümmeti ve bütün insanlığı zalimlerin, Emperyalistlerin, Siyonistlerin şerrinden muhafaza eyle."

HAMANEY'DEN MESAJ

İram lideri Ali Hamaney de Kudüs Günü dolayısıyla Cuma namazından sonra canlı yayında açıklama yaptı...

Hamaney'in mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Siyonistler gasp edilmiş Filistin topraklarını ilk günden itibaren terörizmin merkezi haline getirdiler. İsrail bir ülke değildir. İsrail, Filistin milleti ve diğer Müslüman milletlerine karşı kurulmuş bir terör birliğidir. Bu zalim rejime karşı mücadele etmek, zulme ve terörizme karşı mücadeledir. Bu mücadele herkesin görevidir...

Başta Şehit şeyh Ahmet yasin, Şehit seyyit Abbas Musevi, Şehit Fethi Şekaki, Şehit İmad Muğniye, Şehit Abdülaziz er-Rantisi, Şehit ebu Mehdi el-Mühendis ve direniş şehitlerinin seçkin yüzü şehit Kasım Süleymani olmak üzere tüm direniş şehitlerine ve bu yolda canını feda eden tüm mücahitlere selam olsun....

Filistinli mücahitlerin, işgalci rejime karşı meşru ve ahlaki mücadelelerini onların bu talebi kabul etmeye mecbur kalmalarına kadar devam etmesi gerekiyor."

İran Dışişleri Bakanlığı, Dünya Kudüs Günü vesilesiyle dün attığı bir tweette, "Filistinlileri öldürmek, işkence etmek ve Filistin'i işgal etmek normal olmayacak" derken, İran yargısı  insan hakları kurumu sekreteri Ali Bagıri de, ''Filistin, dünyadaki insan hakları ihlallerinin en büyük ve en çeşitli canlı sergisidir" dedi.

ZARİF'TEN TÜRKÇE MESAJ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle kişisel Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulundu.

arif, attığı twette şunları kaydetti:

Filistin, adalet için bir ölçüdür. Az bir kesim bunda yer almaktadır. Ama İran, apartheid rejiminin acımasızlığına direnen Filistin halkının yanında durmuş. Kudüs Günü Filistin için küresel dayanışmanın zorunlu bir etik oluşunun hatırlatmasıdır.