Dünya Wayfair'i konuşuyor! 'E-ticarette kız çocuğu pazarı' suçlaması

ABD’de internet üzerinden ev eşyaları satan, ABD'nin en büyük e-ticaret şirketlerinden Wayfair için çarpıcı suçlamalar gündeme geldi. Reddit'in ortaya attığı iddiaya göre Wayfair'de kız çocuğu ticareti yapılıyor. Satılan ürünlerin isimleri ve ebatlarıyla kayıp çocukların isimlerinin ve beden ölçütlerinin kodladığı iddia edildi. Şirketin yetkilileri iddiaları reddederken söz konusu şifreli ürünlerin siteden kaldırıldığı görüldü.

Dünya Wayfair'i konuşuyor! 'E-ticarette kız çocuğu pazarı' suçlaması

Mobilya ve ev eşyaları satan e-ticaret şirketi Wayfair, inanılmaz bir suçlama ile gündeme geldi.  Sitede bir kullanıcının iddiasına göre; Wayfair, kaçırılan çocukların ticaretini site üzerinden yürütüyor. İddialar komplo teorileri mi yoksa gerçek mi olduğu şuan için bilinmiyor.

Wayfair’in insan kaçakçılığı ile suçlanmasının ana nedeni olarak şirketin sattığı ürünlerin fiyatı ve adlandırılmasının kayıp çocuklarla ilişkili olması gösteriliyor.

Sosyal medyada gündem yaratan iddialar birçok ülkeden kullanıcının tepki göstermesine neden oldu. Sitede oldukça yüksek rakamlarla satışa sunulan ürünlerin, kayıp çocukların ismini taşıdığı fark edilmesi kafalarda soru işaretlerine yol açtı. 

Bu yuksek fiyatli ürünlerin her birinin ürün kodlarını arama motorunda yetiskin olmayan pornografi uzantisi olarak bilinen bir kodun yanına yazınca küçük kız cocuklarının fotograflarına ulaşıldığı öne sürüldü.

Bu iddialara karşılık bazı kullanıcılar ise 'Yandex de o ilgili kod yedine SCR usa ile rastgele kod girsen yine benzer sayfalar çıkıyor. 800 bin kayıp çocuk içinden birkaç isim rast gelmesi de çok sürpriz olmamalı' yorumunda bulundu.

İddianın ortaya atıldığı kişilerce Wayfair’ın insan ticareti yaptığı ve ürün satışının ise buna paravan olduğu ifade ediliyor. İddiaların büyük tepki yaratması sonucu ise Wayfair, ürünleri siteden kaldırdı ve isimlendirme konusunda bir sorun olduğunu bu yüzden de ürünlerin kaldırıldığını açıkladı.

Hatta kaybolan kişilerin bilgilerinin de satılan ürünlerin ebatlarında aynı rakamlarla verilmesi kullanıcılar tarafından 'Bu kadar tesadüf olur mu?' yorumlarına neden oldu.

YETKİLİLER NE DEDİ?

Newsweek’e konuşan Wayfair yetkilileri ürünlerin bu kadar pahalı olması ve söz konusu isimlerin verilmesine dair iddialar hakkında “Tabii ki, bu iddialar gerçek değil. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul etti. Ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyat noktasını netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sunmak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık” açıklamasında bulundu.