Dünyadan İdlib saldırısına tepkiler

Uluslararası kamuoyu, Suriye ordusunun İdlib'deki saldırılarını kınayarak, şehit olan Türk askerleri için taziye mesajları paylaştı.

Dünyadan İdlib saldırısına tepkiler

Uluslararası kamuoyu, Suriye ordusunun İdlib’deki saldırılarını kınayarak, şehit olan Türk askerleri için taziye mesajları paylaştı.

İdlib’de Suriye ordusunun hava saldırılarının bölgedeki insani krizin boyutunu tırmandıracağı görüşünü paylaşan uluslararası kamuoyu, bu saldırılara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, “İdlib’den son günlerde gelen haberler, mide bulandırıcı.” ifadesini kullanarak, Suriye’nin kuzeybatısındaki insani krizin son bulması için Rusya’nın uçaklarını derhal indirmesi ve yönetimin İdlib’den güçlerini çekmesi gerektiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), “ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.” açıklamasını yaparak, Savunma Bakanı Mark Esper ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesinde, Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye yönetiminin İdlib’deki gaddar saldırganlığının ele alındığı belirtildi.

ABD’nin Güney Carolina eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump ile uluslararası topluma, “İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi” çağrısında bulunarak, “Dünya hiçbir şey yapmadan İdlib’in Esad, İran ve Rusya tarafından yok edilmesini izliyor.” ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, AB’nin ‘çok daha güvenilebilir bir müttefik’ olduğunun iddia ederek, “Türkiye’ye tek taraflı hareket etmeme” çağrısında bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile milletvekili Mesut Genç, şehitler için başsağlığı mesajı yayımladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye yönetimi ve Rusya’nın İdlib’deki saldırılarını kınayarak, bu saldırılara son verilmesi çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminin saldırısını kınayarak, “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçleri, bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de hava saldırısı sonucu şehit olan Türk askerleri için başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlığın Twitter hesabından yayımlanan mesajda, “İdlib’de Türk askerlerinin şehit olması haberi bizi derinden üzdü. Şehitlere Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine ve Türk halkına taziyelerimizi iletiyoruz. Başın sağ olsun, kardeş Türkiye.” ifadeleri yer aldı.