Dünya’nın en genç Başbakanı’nın ilk icraatı: IŞİD’lileri geri getirmek

Finlandiya'nın yeni lideri, dünyanın en genç Başbakanı 34 yaşındaki Sanna Marin, Suriye'deki IŞİD'li Finlandiyalıların çocuklarını en kısa zamanda getirmeye çalışacaklarını ifade etti. Marin'in bu icraati ise diğer partiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Dünya’nın en genç Başbakanı’nın ilk icraatı: IŞİD’lileri geri getirmek

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ‘en kısa zamanda IŞİD’e katılan Finlandiyalı annelerin çocuklarını ülkeye kabul edileceğini’ açıkladı. Marin, geçtiğimiz günlerde başbakanlık koltuğuna oturmuş ve dünyanın genç başbakanı olmuştu.

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre Suriye’nin kuzeyinde YPG’nin denetimindeki El Hol kampında bulunan IŞİD’lilerin Avrupa’dan giden aileleri ve çocuklarının ülkelerine geri getirilmesi tartışmaları devam ederken Finlandiya’nın yeni seçilen başbakanı Marin, Finlandiya vatandaşı IŞİD’li çocukları ülkelerine geri getirmeye çalışacaklarını söyledi.

‘AMACIMIZ, ÇOCUKLARI KORUMAK’

Yeni kurulan koalisyonda bu konuyla ilgili anlaşmazlıkları gidermek için her davanın ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini belirten Marin, “Yetkililerin amacı, her koşulda çocukların çıkarlarını korumaktır” diyerek, bazı annelerin de iade edilmesine açık kapı bıraktı. Ancak Marin, “Kendi isteğiyle bölgeye giden yetişkinlere yardım etme konusunda herhangi bir zorunluluk yok” diye ekledi.

30 FİNLANDİYALI ÇOCUK VAR

Finlandiya basınına göre El Hol Kampı’nda 11 Finlandiyalı kadın ve 30 çocuk yaşıyor.

Marin liderliğinde kurulan koalisyonda yer alan Merkez Parti, IŞİD’lilerin eşlerinin geri getirilmesine karşı çıkarken çocukların getir getirilmesini destekliyor.

MERKEZ PARTİ ENDİŞELİ

Merkez Parti, IŞİD’lilerin ailelerini geri getirmenin ülkenin güvenliğini tehlikeye atacağını söyleyen aşırı sağcı Gerçek Finler partisinin oylarının yükselmesinden endişe ediyor. Finlandiya hükümetinin bugün bu konuda parlamentoya bilgi vermesi bekleniyor.