‘Dünyanın en zengin insanı’ bir günde 5.6 milyar dolar kaybetti

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos, küresel piyasalardaki düşüşten en olumsuz etkilenen kişi oldu. 'Dünyanın en zengin insanı' bir günde tam 5,6 milyar dolar (34,3 milyar TL) kaybetti.

‘Dünyanın en zengin insanı’ bir günde 5.6 milyar dolar kaybetti

 

Dün dünya borsalarının tamamında sert düşüşler yaşanırken bu düşüşler sebebiyle milyarderler önemli bir servet kaybına uğradı. Dünyanın en zengin 500 insanının toplam serveti sadece 1 günde 238.5 milyar dolar düştü. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos bir günde 5.6 milyar dolar kaybetti. Bezos’un serveti böylece 112 milyar dolara geriledi

Koronavirüs kabusunun ardından bir de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Üretim kesintisini sürdürme konusunda anlaşamayınca petrol fiyatları dün diplere indi. Bu kriz dünya borsalarında sert kayıplar yaşanmasına sebep oldu. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 6 ila 12 arasında değişirken ABD borsalarındaki düşüşler yüzde 7’yi aştı ve bu nedenle devre kesici uygulamaya girerek piyasada işlemler 15 dakika süreyle durduruldu. Piyasalardaki bu düşüş binlerce şirket ile beraber onların hissedarlarını da etkiledi.

Forbes’da yer alan habere göre, bu kriz sonucu dünyanın en zengin 10 insanının serveti bir günde toplam 38 milyar dolar eridi. Bu düşüşten en büyük zararı görenlerden biri de ‘Dünyanın en zengini’ Jeff Bezos oldu.

Bezos’un yaklaşık 118 milyar dolar olan kişisel serveti 112 milyar dolara geriledi.