Dünyayı dehşete düşüren ihtimal: SARS-CoV-2 ile MERS birleşirse...

Koronavirüs mutasyonları yeni araştırmaların yapılmasına neden oldu. Bilim insanları Kovid-19'a yol açan SAR-CoV-2 virüsünün başka virüslerle birleşebileceği hayvan türlerini araştırdı. En tehlikeli senaryo ise MERS ile SARS-Cov-2'nin birleşmesi.

Dünyayı dehşete düşüren ihtimal: SARS-CoV-2 ile MERS birleşirse...

Koronavirüs insanlığa sadece sağlık açısından değil gelişme açısından da ciddi zararlar verdi. Kovid-19'la baş etmeye çalışan insanoğlu şimdi de virüsün sayıları her geçen gün artan mutasyonlarıyla karşı karşıya.

Kimisi eskisine göre daha hızlı yayılıyor, kimisi ise daha fazla zarar veriyor. Ancak insanlık için asıl korkulan tehlike şimdilik gerçekleşmedi.

Nature'da yayınlanan bir bilimsel makaleye göre kovid-19'a yol açan SAR-CoV-2 ile MERS'in birleşmesi halinde insanlığı karanlık bir gelecek bekliyor olabilir.

Peki bu istenmeyen ihtimalin gerçekleşme olasılığı var mı?

Dergideki makalede toplamda 876 memeli hayvan türünün virüslerin birleşmesiyle oluşacak mutasyon için bir kuluçka makinesi görebileceği tahmininde bulunuldu. Araştırmada en yüksek riske sahip türler belirlenmeye çalışıldı.

Bilindiği gibi koronavirüs bir virüs ailesinin adı. Bu aile içinde pandeminin nedeni olan SARS-Cov-2'nin yanı sıra başka başka tehlikeli virüsler de bulunuyor. 

Nature'da yayınlanan araştırmaya göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin veritabanıyla 411 koronavirüs genetik dizisi çıkarıldı. Her virüsün 12'den fazla memeli hayvanı konak olarak kullanabildiği belirlendi.

Belirtilen hayvan grubu, evcil hayvanlardan yabani hayvanlara kadar çok geniş bir skalanın içinde yer alıyor. 

MERS TEHLİKESİ

Peki bu senaryolar içinde en tehlikelisi hangisi sorusunun yanıtı ise MERS ile SARS-CoV-2'nin birleşmesi oluyor. Araştırmaya göre 102 hayvan türü bu iki virüsü aynı anda taşıyabilecek durumda. 

MERS, Orta Doğu Solunum Sendromu olarak biliniyor ve kovid-19'a göre daha ölümcül bir virüs. 

Araştırmada bu tehlikeye rağmen aynı alt türdeki koronavirüslerin karışma ihtimalinin, farklı alt türlerdekilerle karışmaya göre çok daha büyük bir olasılık olduğu belirtiliyor. Hatta farklı alt türlerin birleşmesi pek olası görülmüyor. Ancak bilimsel olarak farklı alt türlerin kaynaşmayacağına dair bir kanıt da bulunmuyor. 

Bu iki virüs için konak olabilecek hayvanlar arasında yine ağırlıklı olarak yarasa türleri dikkat çekiyor. Evcil domuzlar ve develer de iki virüs için konakçı olabiliyor.

Nature'da yer alan araştırmanın altında Maya Wardeh, Matthew Baylis ve Marcus S. C. Blagrove'un imzası bulunuyor.