Eba Tv’deki ‘Adnan Menderes idamı’na tepki yağdı

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen ara sonrası, TRT'nin Eba Tv'sinde başlayan uzaktan eğitim programında ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes'in idamının izletilmesi tepki çekti.

Eba Tv’deki ‘Adnan Menderes idamı’na tepki yağdı

TRT’nin Eba Tv’sinde başlayan uzaktan eğitim programında, Adnan Menderes’in idamı animasyonla ortaokul öğrencilerine izletildi. O yaştaki çocuklar için uygun görülmeyen görüntülere velilerden tepki geldi. Lise öğrencilerine ise dersler arasında “Ara Nağme” adıyla ‘Sordum Sarı Çiçeğe’ gibi ilahiler dinletildi.

ZİYA SELÇUK’TAN DA TEPKİ GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan da görüntülere tepki geldi.

Bakan Selçuk açıklamasında şunları ifade etti:

“Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.”