Ebu Hanzala hakim karşısına çıktı

'Ebu Hanzala' olarak bilinen Halis Bayancuk, 'Silahlı terör örgütü kurma veya yönetmek' iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Ebu Hanzala hakim karşısına çıktı

IŞİD‘in Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen ‘Ebu Hanzala‘ olarak bilinen Halis Bayancuk, ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetmek’ iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Mahkeme heyeti, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi ile bu mahkemenin dosyası arasında birleştirme uyuşmazlığı çıktığından, bu uyuşmazlığın çözümü için dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

BAYANCUK: DOSYALAR BİRLEŞTİRİLSİN

Duruşmaya tutuklu sanık Halis Bayancuk ile avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan görülen dava dosyası ile Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen  “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” dava dosyası arasında irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verildiğini hatırlattı. Söz verilen Halis Bayancuk dosyalarının birleştirilmesini talep ettiklerini belirterek, “Uzun süredir hakkımda davalar olmasına rağmen ben adresimi hiç değiştirmedim. Dosyalar birleştirilirse daha ayrıntılı savunma yapacağım” dedi. Söz alan avukatlar da dosyaların birleştirilmesini talep ederek müvekkillerinin tahliyesini istedi.

DOSYA YARGITAY’A GÖNDERİLDİ

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi ile Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi arasında “birleştirme uyuşmazlığı” çıktığını belirten mahkeme heyeti, birleştirme uyuşmazlığının çözümü için dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderilmesine karar verdi. Sanık Halis Bayancuk’un tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı Ocak ayına erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “El Kaide silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan yargılanan Halis Bayancuk, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de “IŞİD silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan yargılanıyordu.  Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle dosyaların birleştirilmesine karar vererek dosyayı Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Halis Bayancuk yargılandığı her iki mahkemedeki davalar daha önce çeşitli nedenlerle bozularak mahkemelerine iade edilmişti.

HALİS BAYANCUK KİMDİR?

Kendine Ebu Hanzala diyen Halis Bayancuk, Hizbullah terör örgütü yöneticilerinden Hacı Bayancuk’un oğlu. IŞİD ya da El Kaide saflarında savaşmak için Türkiye’den Suriye’ye giden gençler tarafından lider kabul ediliyor. Cami, mescit ya da evlerdeki “sohbet”lerde ikna edilen gençlerin Suriye’de savaşa gittiği biliniyor. Cihatçıların sosyal medya hesaplarında Ebu Hanzala paylaşımlarına rastlanıyor.

7 KEZ GÖZALTINA ALINDI, KESİNLEŞMİŞ HÜKMÜ YOK

El Kaide ve IŞİD bağlantılı soruşturmalarda sicili kabarık olan Halis Bayancuk, daha önce yedi kez gözaltına alındı. İki kez tutuklanmadan salıverildi, beşinde tutuklandı. Son olarak Haziran 2017’de Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklandı.

Son tutukluluğuna kadar her seferinde cezaevinden tahliye edildi. Van’daki El Kaide dosyası, İstanbul’daki IŞİD davası, Sakarya’da ve Ankara’da yürütülen soruşturmalarda adı geçse ya da yargılansa da henüz hakkında kesinleşmiş bir hüküm yok.