IŞİD'in Türk akıl hocası 'Ebu Hanzala' hakkında karar

Sakarya'da, terör örgütü IŞİD'in sözde "üst düzey yöneticisi" olduğu iddia edilen "Ebu Hanzala" kod adlı Halis Bayancuk, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

IŞİD'in Türk akıl hocası 'Ebu Hanzala' hakkında karar

2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Halis Bayancuk tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle (SEGBİS) bağlandı. Sanık avukatı ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başında söz alan sanık avukatı, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise verdiği ara kararda, talebin reddine ve dosyada hüküm kurulmasına karar verdi.

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, sanık Bayancuk'un "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Esas hakkındaki savunmasını yapan Bayancuk, önceki beyanlarını tekrarladığını belirterek, beraatini istedi. Sanığın avukatı da esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre, mahkeme aksi kanatte ise müvekkilinin tahliyesini ve beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Bayancuk'un "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Halis Bayancuk'a "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince bu karar incelenmiş, sanık Bayancuk hakkında Türkiye'deki diğer mahkemelerde benzer suçlardan açılmış davalar ile Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki kararın irtibatlı olabileceği gerekçesiyle kararı iade etmişti.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde iadenin ardından yapılan duruşmada, heyet İstanbul Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden dosyayla birleştirilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi ile Bakırköy'deki dosya arasında birleştirme uyuşmazlığı nedeniyle bu uyuşmazlığın çözümü için dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilmesine karar vermişti. Yargıtayın kararı sonrası tekrar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlanılan Bayancuk, ev hapsi şeklindeki adli kontrolle tahliye edilmiş, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine kararı değerlendiren 3. Ağır Ceza Mahkemesince ise cezaevinden çıkmadan SEGBİS aracılığıyla yapılan oturumda tutuklanmıştı. 

HALİS BAYANCUK KİMDİR?

“Ebu Hanzala” adıyla anılan Halis Bayancuk, Hizbullah terör örgütü yöneticilerinden Hacı Bayancuk’un oğlu. IŞİD ya da El Kaide saflarında savaşmak için Türkiye’den Suriye’ye giden gençler tarafından lider kabul ediliyor. Cami, mescit ya da evlerdeki “sohbet”lerde ikna edilen gençlerin Suriye’de savaşa gittiği biliniyor. Cihatçıların sosyal medya hesaplarında Ebu Hanzala paylaşımlarına rastlanıyor.

El Kaide ve IŞİD bağlantılı soruşturmalarda sicili kabarık olan Halis Bayancuk, daha önce yedi kez gözaltına alındı. İki kez tutuklanmadan salıverildi, beşinde tutuklandı. Son olarak Haziran 2017’de Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklandı. Bayancuk, son tutukluluğuna kadar her seferinde cezaevinden tahliye edildi. Van’daki El Kaide dosyası, İstanbul’daki IŞİD davası, Sakarya’da ve Ankara’da yürütülen soruşturmalarda kapsamında yargılanan Bayancuk hakkında henüz kesinleşmiş bir hüküm yok.