Efsane derginin kurucusu Doğan Şener vefat etti

Müzik dünyamıza uzun yıllar, Hey dergisi başta olmak üzere pek çok yayınla hizmet veren Doğan Şener, 9 Aralık 2019 Pazartesi günü İstanbul'da 82 yaşında aramızdan ayrıldı.

Efsane derginin kurucusu Doğan Şener vefat etti

DOĞAN ŞENER KİMDİR?

Doğan Şener, 8 Ocak 1937 tarihinde Zonguldak’ta dünyaya geldi. Haydarpaşa Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’nda okudu.

Gazetecilik macerasına 1954’te dönemin çok satan gazetelerinden Türkiye Spor Gazetesi’nde ilk önce muhabir olarak başladı.

Doğan Şener

Tercüman ve Yeni İstanbul gazetelerinde de spor yazarlığında görev alan Şener’in dönüm noktalarından ilki, Milliyet gazetesinde hazırladığı “Müzik Kulübü” sayfası oldu.

Şener bu sayfada özellikle 1960’lar ile birlikte güçlenen Türk popuna büyük destek verdi ve pek çok sanatçıyı, eseri sayfayı takip edenlere tanıttı.

Hey dergisinin anası bu sayfadır. Kasım 1970’de Hey dergisinin ilk sayısını çıkardı. Önce Milliyet gazetesi eki olarak verilen dergi daha sonra bağımsız olarak yayınına yıllarca devam etti. Ve tam 717 sayı çıktı. Şener, 714 sayı boyunca, Yener Süsoy başta olmak üzere, Hulusi Tunca gibi önemli müzik eleştirmenlerinin de desteğiyle, dinleyicilere hazırlanan listeler yayınladı.

Bu listeler Türk müzik ortamını belirleyecek denli etkili olan bir liste oldu.

Bir döneme damga vuran Hey Dergisi’nin efsane genel yayın yönetmeni olarak anıldı.

Doğan Şener 1990’larda Show Radyo’da sunduğu “Zaman Tüneli” programıyla da Hey dönemindeki başarılı çalışmalarını aratmadı.

Şener, 1998 yılında ünlü müzik prodüktörü Nazmi Şenel ile Müzik Vizyon dergisini çıkartmaya başlasa da, bu dergi 5 sayı sürebildi.

2008 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü alan sahibi olan Şener, aynı zamanda Meral-Zuhal ikilisinden Zuhal’in de eşiydi.