ABD’den geldi… Ege adalarına zırhlı araç yığınağı

ABD tarafından Yunan ordusuna hibe edilen bin 200 adet M1117 zırhlı araçtan 180 tanesi daha Selanik Limanı'na geldi. Zırhlı araçların Yunanistan-Türkiye sınırındaki Meriç Nehri bölgesine ve Ege adalarına konuşlandırılacağı belirtildi.

featured

ABD‘nin Yunanistan‘a EDA programı (Excess Defence Articles) kapsamında hibe ettiği toplamda bin 200 adet M1117 tipi zırhlı askeri araçtan 180 adedi daha Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen kargo gemisiyle Selanik Limanına indirildi.

MERİÇ SINIRINA KONUŞLANDIRACAK

Sözcü’nün aktardığına göre, araçların gerekli bakım ve boya işlemleri yapıldıktan sonra demiryolu ve karayolu aracılığıyla, merkezi İskeçe’de bulunan 4. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Batı Trakya bölgesinde ve özellikle Meriç Dedeağaç (Evros) ilindeki askeri kışlalara ve bir  bölümü de Kuzey Ege adalarına konuşlandırılıyor. ABD’nin hibe ettiği zırhlı araçların silahsız olarak geldiği ve Yunanistan Silahlı Kuvvetleri bu sorunu depolarında bulundurduğu stok makineli silahlarla çözmeyi planlandığı belirtildi. ABD’den şu ana kadar gelen araç sayısı 354 olduğu öğrenildi ve askeri hücum gücü yüksek araçların Batı Trakya Meriç sınırı ile Ege adalarına gönderileceği belirtildi.

Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan bilgiler doğrultusunda, geçtiğimiz aylarda ABD ile Yunanistan arasında yenilenen Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması gereği, ABD Yunanistan’a 2023 yılı içinde yine EDA programı (Excess Defence Articles) kapsamında Körfez Savaşı sırasında kullanılan ve şu an ABD’de silah depolarında bulunan çok sayıda ABD yapımı M109 155 mm’lik kundağı motorlu obüslerin verilmesi çalışmalarına başlandığı ileri sürüldü.

Buna göre 2023 yılının ilk yarısında Yunanistan’a getirilme çalışmalarının başlatılması öncesinde Ekim-Kasım aylarında bir askeri uzman heyetin ABD’ye giderek M109 155 mm’lik kundağı motorlu obüslerin seçimini yapması bekleniyor.

ABD’den geldi… Ege adalarına zırhlı araç yığınağı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Hemen “Açık Hedef” olduklarını ilan etmemiz gerekir.Hemen!Hastayı (Yunanistan,ABD,AB,siyonist evanjelist emperyalist savaş makinesi vb.) yatağında öpmek gerekir!Hemen!

 2. 2 ay önce

  bu herif niyeti bozmuş uyuma Türk devletinden arta kalanlar artık ne kadar kaldıysa.

 3. 2 ay önce

  Yakında envanterimize girerler 😉

 4. Cok acik provakasyon, ne kadar zavalliymis bu yunan yetkilileri, zirhli araclarla kucucuk adada traking mi yapacaklar, turistlere hava mi atacaklar,
  Sonra da keklik gibi duz ova hikayesi….
  Yazik, kendi iradelerini kullanamayan bu basiretdiz yunan siyasetcilere gercekten acimak gerekiyor.
  Zavalli tetikciler…

 5. 2 ay önce

  Rusyaya karsi adalari silahlandiriyorlar öyle mi? Bu pkk yi da desteklemdiklerini söyleyen abd tarafindan yapiliyor. Rusya ne zamandan beridir Meric kiyilarinda dolasiyormus? Yersen.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!