Navtex teyakkuzu... Türk savaş gemileri hareket etti

Türkiye'ye ait Oruç Reis, Rodos ve Meis etrafında sismik araştırma yapmak için NAVTEX ilan etti. Yunanistan ordusunun alarma geçtiği belirtilirken, Türk Savaş gemilerinin Aksaz deniz üssünden ayrılarak bölgeye intikal ettiği bildirildi.

Navtex teyakkuzu... Türk savaş gemileri hareket etti

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye'nin Rodos ve Meis adasının güneyi ve doğusunda NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu alarma geçirdi. Yunan basını, Aksaz Deniz Üssü'nden 15'ten fazla Türk savaş gemisinin bölgeye doğru hareket ettiğini iddia etti. 

Güney Kıbrıs'ta resmi ziyaretler yapanYunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Gervakis ile görüştü. Görüşme Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki çalışmaları ele alındı. Floros, Türkiye'nin Meis Adası bölgesi ile ilgili NAVTEX ilan etmesinin ardından ziyaretini yarıda keserek Atina'ya döndü. Floros, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ile de bir araya geldi. Rum medyası, Rum Başkanlık ofisi Dışişleri Bakanlığı'nın da konuyu yakından takip ettiğini yazdı.

ALMAN BAKAN TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI: PROVOKASYON

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarını hedef aldı. Maas, "AB-Türkiye ilişkilerinde ilerleme ancak Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki provokasyonları durdurması ile mümkün" dedi. Alman Bakan'ın Türkiye'nin meşru faaliyetlerini "provokasyon" olarak nitelemesi dikkat çekti.

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Özetle "Askeri olarak ben buradayım, girersen sonuçları olur" anlamı taşıyor.