‘Egemen Bağış da Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağını kullanmış’

Sezgin Baran Korkmaz’ın lüks uçağını eski bakan ve halen Prag Büyükelçisi olan Egemen Bağış’ın da kullandığı öne sürüldü.

‘Egemen Bağış da Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağını kullanmış’

Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kullanan isimler arasında Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ın da olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre TC-YYA kuyruk numarası ile detaylarının medyaya yansıması üzerine SBK’ye ait uçağın rotası da tartışma konusu oldu. Çünkü uçakların plakası anlamına gelen kuyruk numaraları ile her uçağın rotasını geçmişe dönük olarak bulmak mümkün. 

Gazeteci Seher Sultan’ın, kuyruk numarasını takip ederek Korkmaz’ın son bir yılda uçtuğu güzergâhları ortaya çıkardığı iddia edilen haberde, “Korkmaz’ın içinde yer alıp almadığı belli değil ancak Türkiye, Venezuela arasında tam 40 sefer yapıldığı kayıtlarda görünüyor.” ifadeleri kullanıldı.

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Sezgin Baran Korkmaz’a ait TC-YYA kanat kod numaralı uçağı Mehmet Ağlar ile oğlu Tolga Ağar’ın da kullandığını öne sürmüştü. 

İlgili haber: ‘Mehmet Ağar da SBK'nin özel uçağını kullanmış’

İçişleri Bakanlığı, Süleyman Soylu'nun 'Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağına defalarca bindiği' yönündeki haberlere ilişkin açıklama yapmıştı. Bakanlık seçim zamanı siyasi etik gereği uçak kiralandığını açıklamış, yalnızca Söğüt Havacılık A.Ş. ile muhatap olunduğunu söylemişti. Ayrıca, uçak masrafının Soylu tarafından karşılandığı ve şirketine faturalandırıldığı belirtilmişti.