Ehliyet sınavı nasıl olur? E-sınav nedir?

2019 ehliyet sınav ücretleri? 2019 Ehliyet sınav tarihleri? 2019 Ehliyet çıkartma ve yenileme işlemleri. 

Ehliyet sınavı nasıl olur? E-sınav nedir?

Ehliyet sınav tarihleri ise MEB’in sitesinde açıklandı. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınavı 2019/MTSK e-Sınavı olarak geçen ehliyet sınavı, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında haftanın 7 günü randevulu sistemle yapılacak.

E-SINAV RANDEVU BAŞVURU İŞLEMLERİ

E-sınav randevularını kursiyerlerin kendisi alamamaktadır. Bu işlemler sadece sürücü kursları tarafından yapılır.

1-  Ehliyet alabilmek için gerekli olan tüm koşulları sağlamanız gerekiyor. Sürücü kursuna ehliyet için başvuru yapıyorsunuz.

2- Sürücü kursu tarafından planlanan teorik eğitimi almanız gerekiyor.

3- E-sınav ücreti olan 85 TL’yi ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi kendiniz yapabileceğiniz gibi sizin adınıza sürücü kursu da yapabilir.  (MTSK e-sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O şubelerinden herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programı” adı altında yatırılmalıdır.)

4- Elektronik sınav ücretini ödedikten sonra sürücü kursunuz “Özel MTSK Modülü” üzerinden istediğiniz tarih ve saate göre randevunuzu gerçekleştirecektir. Alınan randevular daha sonra il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip onaylanacaktır.

5- Başvuru işlemi onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi öncelikle kursiyerin istediği tarihi öncelikle seçer fakat yoğunluk varsa seçilen tarihe en yakın tarih olacak şekilde sınav tarihi ve saati sistem tarafından belirlenir.

6- Sınav tarihi belli olduktan sonra kursiyere sınav giriş belgesi sürücü kursu tarafından elden teslim edilir. Bu belge ile kursiyer e-sınava girebilir. Bu belge sadece sürücü kursundan alınabilir.

RANDEVU DEĞİŞTİRME

Kursiyerlerin talep etmeleri halinde e-sınav tarih ve saatini üzerinden sınava en az 3 gün kalaya kadar değiştirebilirler. Bu işlem için sürücü kursuna dilekçe vermek gereklidir. Bu belge Milli Eğitim Müdürlüklerince değerlendirilip işleme alınır.

E-SINAV HAKKI

Randevu işlemi gerçekleştirilen kursiyerler için 4 adet e-sınav hakkı verilir. Kursiyerler yönetmelikte belirtilen hususlar dışında ilgili tarih ve saatte e-sınav merkezinde olmazlarsa bir sınav hakları otomatik olarak yanar.

E-sınav aracılığıyla ehliyet almak isteyen adaylar kendi sınav hakları yanmadığı sürece herhangi bir şekilde MTSKS yazılı sınavına başvuru yapamazlar. Lakin teorik yazılı sınavla ehliyet almak isteyen adaylar e-sınav sistemine başvuru yapmak suretiyle ehliyet alabilirler. E-sınavda başvuru başarısız olan aday en erken 15 gün sonra yapılacak olan sınava girebilir.

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVI

E-sınav sisteminde bilgisayarlar üzerinden sorulara cevap veriliyor. Hafta içi saat 17.00’den sonra günde 3 oturum, hafta sonu ise 6 oturum şeklinde takvim belirlenmiş. Elektronik sınav toplam 50 sorudan oluşuyor ve 45 dakika sürüyor. 35 soruya doğru cevap vermek geçmek için yeterli. Yanlış cevapların doğru cevapları götürmemesi, sınava girenler açısından bir avantaj.

Sınava hazırlanırken ehliyet sınav soruları için bilgi edinmenizde fayda var. Ehliyet sınavı çıkmış sorular üzerinden de bir çalışma yaparak teorik sınava daha rahat hazırlanabilirsiniz.

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVI SÜRECİ

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları (Ehliyet) “MTSAS sınav takviminde” belirtilen tarihlerde, saat 11.00’de başlayıp, tek oturum olarak yapılmaktadır. (saat 11.00’ den sonra hiçbir aday, kesinlikle sınava alınmaz).

Salonlara yerleştirme ve kimlik kontrolünün zamanında yapılabilmesi için adayların en geç saat 10.30’da sınav giriş belgesinde belirtilen salonda hazır bulunmaları gerekmektedir.

Adaylar, sınava gelirken yanında fotoğraflı ve çift mühürlü sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (pasaport ve/veya başka sınıf sürücü belgesi), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmalıdır.

Kimlik belgesi yanında olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmaz.

Ehliyet yazılı sınav süresi 60 dakikadır.

Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevaptır. Çift işaretlenmiş veya iyi silinmemiş cevaplar optik okuyucular tarafından yanlış cevap olarak değerlendirilmektedir.

Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar, fotoğraflı cevap kâğıdına işaretlenmediği takdirde değerlendirme işlemine alınmayacaktır. Bu nedenle adayların sorulara verdiği cevapları fotoğraflı cevap kağıdına işaretlemeleri gerekmektedir.

MTSAS YAZILI SINAVDA SORULAN SORU SAYISI

EHLİYET YAZILI SINAVINDA BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİR?

Adayların başarılı olabilmesi için her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan almaları gerekir.

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

-Kimlik Belgesi

-Sürücü Sağlık Raporu

-Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

-1 adet biyometrik fotoğraf

-Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

-Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL’dir.

*Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL’dir.

**Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret: 166+30 TL’dir.

* 01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.

** Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 196 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler.

EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILIR

Yenileme işlemleri için ödenecek harç ücretlerini bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Maliye bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış ödeme yapılabilen banklara ödeme yapılacaktır. Ayrıca internetten ödeme de yapabilirsiniz.

EHLİYET DEĞİŞTİRME İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM

Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/

EHLİYET YENİLEME İÇİN SAĞLIK RAPORU ŞART MI? KAÇ SENEDE BİR İSTENECEK?

Yeni mevzuatla birlikte ehliyetini yenileyeceklerin sürücü olur sağlık raporu  alması gerekmektedir. Bu bir zorunluluktur. Sürücü olur sağlık raporunu aile hekiminden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik veya hastanelerden alınabilmektedir. Hekimlerin sürücülerin sağlık durumlarıyla tereddüt etmesi durumunda ilgili bir üst sağlık kuruluşuna yönlendirme durumları bulunmaktadır.

Ayrıca değişen mevzuatla birlikte sağlık raporuyla ilgili yeni bir durum daha oluştuğunu belirtmek isteriz.

Örnek-1: Örneğin B sınıfı ehliyetiniz var diyelim. 01/01/2019 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi düşünelim. Bu durumda en son 01/01/2029 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecek. Yani sürücü belgenizin geçerliği 10 yıl olacak. 10 yıl sonra tekrar sağlık raporu alıp, harç ve değerli kağıt ücretlerini ödeyerek sürücü belgenizi değiştirmeniz gerekecektir.

Örnek-2: C sınıfı ehliyetinizin olduğunu varsayalım. Bu 01/01/2019 tarihinde ehliyetinizi yenilediğinizi varsayarsak 5 sene sonra yani 01/01/2024 tarihinde tekrar ehliyetinizi yenilemeniz gerekecektir.

Örnek-3: Örneğin C sınıfı ehliyetiniz var, bu durumda zaten haliyle B sınıfı ehliyetiniz de olmuş oluyor. B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl C sınıfı ehliyetin 5 yıl olduğunu belirtmiştik. Siz eğer C sınıfı ehliyetinizi kullanmayacaksanız sadece B sınıfı ehliyetinizi kullanacaksanız bu durumda ehliyet yenilemenize gerek kalmıyor.

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yılda bir değişecek,

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir.