Ekrem İmamoğlu, YouTube hesabından hangi videoyu sildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da toplu ulaşıma yapılan yüzde 35'lik zammın ardından seçim vaadi olarak Youtube hesabına yüklediği 'indirimli ulaşım' videosunu yayından kaldırdı.

Ekrem İmamoğlu, YouTube hesabından hangi videoyu sildi

İstanbul’da Ulaşım Koordinasyon Merkezinin kararıyla toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam yapılmasının yankıları devam ediyor. Birçok kesimden tepki alan Ekrem İmamoğlu ise zam olayının ardından dikkat çeken bir harekete imza attı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Youtube hesabında seçim videolarından biri olan ve içinde “Ulaşıma harcanan para azalacak. Anneler, çocuklar, belediye hizmetlerinde gönüllü çalışanlar ücretsiz kullanacak. 25 yaş altı gençlere %40 indirim. Aylık abonelik 85 TL yerine 50 TL, ücretsiz aktarma” ibarelerinin yer aldığı videoyu sildi..

OTOBÜS ESNAFI ZOR DURUMDA

İSTESOB Başkanvekili Engin Türkmen 2017’den bu yana zam alamadıklarını belirtti ve, 3 bin otobüs esnafının enflasyon ve giderler sebebiyle zor durumda olduğunu ifade etti.

AKOM’da dün yapılan UKOME toplantısında taleplerini aktardıklarını dile getiren Türkmen, “Biz toplantıda hazırladığımız üç yıllık maliyeti çıkardık. Bu da yüzde 105’e tekabül ediyor. Otobüslerin fiyatı bile bu sürede 400 bin liradan 1 milyon liraya çıktı. Belediye de bizim önümüze yüzde 35’lik bir zam oranı koydu. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Yüzde 35 rakamı bazılarına çok gelebilir ancak biz üç yıl zam almadık. Yıllık yüzde 10 gelse yine aynı olacaktı. Bizim de çocuklarımız kullanıyor. Biz siyasi kavga tarafı değiliz” diye konuştu.

MARMARAY DIŞINDA HER YERDE GEÇERLİ

Zammın Marmaray dışında İstanbul Kart kullanılan özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçerli olacağını bildiren Türkmen, 2 lira 60 kuruş olan ücretin 3 lira 50 kuruşa, öğrenci aylık kartının ise 40 liradan 50 liraya çıkacağını aktardı. Türkmen, kararın, resmi imzaların tamamlanması sonrasında İstanbul Kart’la ilgili teknik işlemlerin yapılmasının ardından hayata geçmesini beklediklerini bildirdi.