Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?’ sorusuna yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?’ sorusuna yanıt verdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?’ sorusuna yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir?' programında İstanbul’a ve gündeme dair soruları yanıtladı. 

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MI? 

Ben belediye başkanı adayıyken aday olacağım dedim mi? Hayır. Ben aday değilim. Ben hiçbir şeye aday olmadım ki. Benim derdim iyi bir belediye başkanı olmak. İstanbul’a yenilikler katmak istiyorum. İstanbul’u işgallerden kurtarmak istiyorum.

KRİPTO PARA

(Kripto para vurgunu) Kripto para vurgunuyla ilgili olarak birisi elini kolunu sallaya sallaya bu şekilde Türkiye'den gidemez.

İstanbul ile ilgili 21 buçuk ayı bitirdik. Bu süreye çok şeyi sığdırdık. Pandemi çok etkili oldu. Bu açıdan bence olağanüstü bir dönemi yönettik. 1 buçuk milyon haneye destek verdik. İlk defa 65 bine yakın üniversite öğrensicisine yıllık 3 bin 200 lira destek verdik. Bu zor günlerde yoğun bir şekilde ihtiyacı olanların yanında olduk.

Şu anda İstanbul ve tüm kentlerin en büyük sorunu yoksulluk. Öte yandan ormanlarla ilgili Hacıosman'daki Atatürk Kent Ormanı'nı neden açmamışlardı bilmiyoruz. Biz geldik ve düzenledik.

110 AT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Adalar'daki fayton meselesini çözüme kavuşturduk. Bayrampaşa'daki otogarı bambaşka bir hale getirdik.

110 at ile ilgili Lale Mansur hanımefendinin sözleri çok kırıcı çok yanlış. Biz orada gerçekten atlara çok iyi bakıyoruz. Bin 100 atı zulümden kurtardık. 300'ü aşan faytonla ilgili süreci öyle güzel yönettik ki. Tarım Bakanlığı ile bir protokol yapıp Anadolu'ya bedelsiz ve denetimi de oradaki Tarım İl Müdürlükleri'nin yapması kaydıyla canlı taşıyoruz. Bu hassasiyeti taşıdık. Ama ne yazık ki Dörtyol'daki olay bizleri çok üzdü. Burada devrettiğimiz için hukuken bir sorumluluğumuz yok.

Dünyada aynı anda 10 metroyu yürüten tek kurumuz. Ayrıca 20 ayda metro hatları adına çok önemli adımlar attık.

İBB'NİN BORÇ YÜKÜ ARTTI MI?

İstanbul'un bütçesinin kamuoyuna bu kadar şeffaf anlatıldığı bir dönem yok. 6 ayda bir kamuoyuna anlatıyorum. 22 ay olacak ve dördüncü sunumumu yapacağım. İBB Meclisi'nde Tevfik Beyin ifadesi ise doğru değil. Biz geldiğimizde İBB'nin 29 milyar lira borcu vardı.

21 ayda biz geldiğimizden beri 4.2 milyar lira iç, 9.2 milyar lira da dış kredi kullanıldı. Biz belediyeyi 6 milyon lirayla devraldık. İlk gidilen yer de kamu bankasıydı. 21 ayda İBB 9 milyar lira dış borç ödedi. Aldığımız kredi kadar da borç ödedik.

Pandemi kaybı olarak tam 2 buçuk milyar liramız gitti. Bu dönemde bütün otobüslerimiz personelimiz çalıştı.

İBB'yi devraldığımızda 2 milyar euro dış kredi borcu vardı. Euro 10 lirayı aştı. Bu borcun 12 milyar liradan fazlası döviz kur farkından geliyor. Bizim finansal tüm rakamlarımız bütünüyle şeffaf. İlk defa İstanbullular kendi parasının nereye harcandığını biliyor.

SOSYAL YARDIM BÜTÇESİ NE KADAR? 

Sosyal yardımı 2 buçuk katına çıkarttık. Dünyanın en güzel kenti olarak sosyal yardımı konuşmak ağrıma gidiyor. Biz her 4 haneden birine dokunduk. Bize yağmur gibi talep geliyor. Pandemi süreci bir seferberlik süreci bunu hafifletelim dedik. Ama İBB Meclisi'nde reddedildi. Hâlâ bkolajda duran 5 milyon TL var. Sayın bakana yalvardım yapmayın dedim. Biz kampanyaya başladığımızda Cumhurbaşkanlığı henüz kampanyaya başlamamıştı.

BEBEK DESTEK PROJESİ

123 bin eve süt dağıtıyoruz her ay. Neredeyse 200 bine doğru giden annelere ücretsiz yolculuk yapabilsin diye kart verdik. Öğrenci kartı da Türkiye'nin en ucuz kartı oldu. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına ücretsiz yolculuk ve park imkânı tanıdık.

Ücretsiz ulaşımdan 8 milyon kez yararlanıldı.

(Halk Ekmek büfesi polemiği) Bunlar küçük işler ve küçük akıllar. Halk Ekmek ile ilgili İBB'nin dağıtımı bizden önce 900 bindi. Biz geldikten sonra 1 buçuk milyon adet ekmeğe çıktı. Keşke İstanbul'un zenginliklerini konuşabilsek. Bunun tek sebebi yoksulluk. Bu yoğun talebi görünce artırmak istedik. Bunları konuşmak bile üzücü.

İBB'YE YAPILAN İŞ BAŞVURULARI

400 bini aşan insanın iş başvurusu oldu. 16 bin kişiye bölgesel istihdam ofisleri üzerinden iş bulduk. 200 bin başvuruyu bölgesel istihdam ofislerine ilettik.

GEZİ PARKI'NIN VAKFA DEVREDİLMESİ

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kararına bizim başvurumuz üzerine tedbir kondu. Bu tabi vazgeçildiği anlamına gelmiyor. Hukuki süreç devam ediyor. Galata Kulesi için de bu şekilde başvurumuz var.

AKP İL BAŞKANIYLA NE KONUŞTU?

Buluşmamız nezaket buluşmasıydı. Ben diyalogdan kaçmam. Ben kendisine siz ne yazık ki kötü bir dönemi devraldınız dedim.

İBB'DE CUMA NAMAZIYLA İLGİLİ FİŞLEME YAPILDIĞI İDDİASI

Böyle bir şeye müsaade eder miyim, soruştururum. Buradan kimseye ekmek çıkmaz.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞÜRSE NE SORAR? 

Kanal İstanbul hakkında fikirlerimi söylerim. Ayrıca 350 tane otobüs almam lazım. Dosyam 6 aydır bir imza için bekliyor. Bunu sorarım. Yeni metro işlerim var. Randevu için bekliyorum. Cevap verilmiyor