Ekrem İmamoğlu'ndan 'Halk Ekmek' açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, ‘mobil büfelerde halk ekmek’ satışının yasaklanmasıyla ilgili soruya “Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür" yanıtını verdi.

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Halk Ekmek' açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında çıkan 'Tarım ve Orman Bakanlığı mobil araçlarda ve İBB'nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladı' iddiası üzerine yaptığı açıklamada öyle bir genelgenin söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Bakanlığın açıklaması İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na soruldu. Gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna İmamoğlu, şöyle yanıt verdi:

'EKMEK DAVASI KONUSUNDA ENGEL TANIMAYACAĞIZ'

“Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir. Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım.”