El Kaide elebaşı Eymen El Zevahiri öldürüldü

ABD Başkanı Joe Biden, El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri’nin Afganistan’da düzenlenen hava saldırısı ile öldürüldüğünü doğruladı. Taliban ise ABD'nin saldırısını kınadı.

featured

ABD’li bir yetkili, haftasonu Afganistan’da kritik bir El Kaide hedefine yönelik başarılı bir operasyon düzenlendiğini açıkladı. Associated Press haber ajansı muhabiri, Twitter’da yaptığı paylaşımda, operasyon sonucu terör örgütü El Kaide elebaşı Eymen El Zevahiri’nin öldürüldüğünü ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Zevahiri’nin öldürüldüğüne ilişkin bir bilgi yer almazken, “hafta sonu Afganistan’da terörle mücadele kapsamında önemli bir El Kaide hedefine yönelik başarılı bir operasyon düzenlediği ve operasyonda sivil kayıp bulunmadığı” mesajı aktarıldı.

BİDEN DOĞRULADI

Ancak daha sonra Beyaz Saray bahçesinde kameraların karşısına geçen ABD Başkanı Joe Biden, Zevahiri’nin Kabil’de ailesi ile saklandığının tespit edildiğini ve kendisinin onayı ile pazar günü insansız hava aracı ile operasyon düzenlendiğini belirtti.

Biden, “Zevahiri gitti ve bir daha asla, Afganistan’ın teröristlerin güvenli bir sığınağı olmasına neden olmayacak ve biz bundan emin olacağız. Bu terörist lider artık yok.” diye konuştu.

Zevahiri’ye yönelik operasyon ile “adalet”in yerine getirildiğini söyleyen Biden, 11 Eylül 2001 saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine de rahatlama sağlandığını ifade etti.

Biden, “Bu gece bir kez daha netleştiriyoruz ki ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için bir tehdit iseniz, ABD sizi bulur ve çıkarır.” dedi.

Zevahiri’ye yönelik operasyonu “bir başarı” olarak niteleyen Biden, ABD istihbarat birimlerine de bu konudaki “olağanüstü ısrarları ve becerileri” dolayısıyla teşekkür etti.

TALİBAN SALDIRIYI KINADI

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, saldırıyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, pazar günü sabahı Kabil’in merkezinde bulunan Şerpur Mahallesi’nde bir eve düzenlenen saldırının ABD’ye ait İHA tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Söz konusu saldırıyı kınayan Mücahid, bunun uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan’dan ayrılması konusunda ABD ile Taliban arasında 2020’de varılan Doha anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti.

Mücahid, Zevahiri’nin ölümü hakkında yorumda bulunmadı.

3 YERDE PATLAMA SESİ DUYULMUŞTU

Pazar günü sabah saat 06.00 sularında Kabil’in 3 farklı noktasında şiddetli patlama sesleri duyulmuştu.

Taliban yönetiminin İçişleri Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Şerpur Mahallesi’nde boş bir eve roketli saldırı yapıldığı ancak can kaybının yaşanmadığı belirtilmişti.

Açıklamada, saldırının İHA’larca yapıldığı yönündeki iddialar reddedilmişti.

Zevahiri, Mayıs 2011’de Usame bin Ladin’in öldürülmesiyle birlikte terör örgütü El Kaide’nin yeni lideri olmuştu.

El Kaide elebaşı Eymen El Zevahiri öldürüldü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Daha kullanisli bir eleman bulmustur

    Cevapla
  2. 2 hafta önce

    ABD temizlik yapıyor.Hizbullah,El Kaide,El Nusra,İşid gibi kendi kurduğu örgütlerin yöneticilerini öldürerek kendisi ile bağlantı izlerini kapıyor.Düne kadar bunlara para silah istihbarat sağlayan Amerika,hedeflerine ulaşamadan bunları kullandığı bölgelerden ayrılırken, arkada kendisine bağlanacak izleri siliyor.Bu operasyonu yaparkende kendi halkına terörle mücadele ediyormuş gibi gösteriyor.Amerikalılara yutturmaca.Oyun hep aynı ha bizde ha Amerikada.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!