Elazığ depreminde mahsur kalan hayvanlar

24 Ocak Elazığ depreminden sonra televizyonlarda yalnızca insanlar üzerine odaklanılması mahsur kalan hayvanlardan ve diğer canlılardan söz edilmemesi tepkilere neden oldu. Özellikle sosyal medyadan tepkilerini dile getiren hayvan severler insanları duyarlı olmaya çağırdılar.

Elazığ depreminde mahsur kalan hayvanlar

Elazığ Sivrice merkezli deprem en çok kırsal alanda hissedildi.

Köylerde ahırlarda bağlı olan inekler başta olmak üzere at eşek ve hatta köpeklerin akıbetinin konuşulmaması tartışma yarattı.

“Siz belki çoğunuz kaçabildiniz ama onlar siz, tam olarak da siz, onları iplerle bağladığınız veya üzerlerine kapıyı kapattığınız veya onları kafese kapattığınız için kaçamadılar, korktular ve kaçamadılar. Şimdi enkaz altında bir kısmı kurtarılmayı bekliyor.” diye yazanlar “köpeklerden ineklere kadar birçok hayvan için eminim girişimde bulunanlar veya sabah olunca bulunmak isteyenler olacaktır.” temennisinde bulundu.

İnternete düşen ilk bilgilerde Elazığ Çevrimtaş köyü muhtarının “İnsanlar köy meydanında dışarıda bekliyor. 4 kişi göçük altında. 2 kişiden haber alamıyoruz. köyümüz kalabalık bir köy değil. Hayvanlar da göçük altında kaldı. Daha yardım ulaşmış değil.” mesajı yürekleri yaktı.

Sevindirici haber 25 Ocak 2020 Cumartesi günü öğlen geldi.

Depremden etkilenen Malatya’nın Doğanyol ilçesinde yıkılan ahırlarda mahsur kalan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, merkez üssü Sivrice ilçesi olan depremin şiddetli hissedildiği Doğanyol’da hayvanları kurtarma çalışması yaptı.