Elçilik çalışanlarına aşılama başladı… Türk personele aşı yok!

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre Ankara’daki yerleşik büyükelçiliklerde çalışan diplomatik personele aşı yapılmaya başlandı. Ancak aşı programında elçiliklerde çalışan Türk personelin olmadığı öğrenildi.

Elçilik çalışanlarına aşılama başladı… Türk personele aşı yok!

VERYANSIN TV

Ankara’daki yabancı diplomatik temsilciliklerde çalışan diplomatlara ve personellere aşılama çalışmalarına başladı.

Aşı programı, Ankara’daki yerleşik büyükelçiliklere Dışişleri Bakanlığı’ndan 24 Şubat tarihinde gönderilen nota ile duyuruldu.

DIŞİŞLERİ’NDEN ‘AŞI’ NOTASI

Notada Ankara’daki büyükelçiler, eşleri ve 18 yaş üstü çocuklarının “Alo 182” hattını arayarak veya “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” üzerinden yabancı kimlik numaralarını kullanarak randevu alabilecekleri belirtildi.

Ayrıca nota ile birlikte büyükelçiliklere konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ortak mektubu da gönderildi.

Türkiye’de diplomatik temsilcilikleri ve ailelerinin sağlıklarına “büyük önem atfedildiği” belirtilen mektupta, aşıların diplomatik personele Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü “Aşı Yönetim Sistemi” üzerinden tahsis edildiği, bunu iletmekten "memnuniyet duyulduğu” ifade edildi.

YERLEŞİK BÜYÜKELÇİ ÇALIŞANLARINA AŞILAMA

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre notanın ardından aşılama programı da başladı. Güvenilir kaynaklardan ulaşılan bilgilere göre aşılama, randevu esası ile Dikmen’de bulunan 29 Mayıs Devlet Hastanesi’nde yapılıyor. İlk aşamada büyükelçiler, müsteşarlar ve ailelerinin; ikinci aşamada ise diğer yabancı personellerin aşılanacağı ifade edildi.

TÜRK PERSONEL NEDEN AŞILANMIYOR?

Ancak aşılama programında elçiliklerde çalışan Türk personelinin olmadığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin Veryansın Tv’nin sorularını yanıtsız bırakırken, yabancı personellerle yan yana çalışan Türk personelin neden aşılanmadığı merak konusu…