Elektrik zamlarından sonra uzmanından tasarruf önerileri: Takılı prizlere dikkat!

2021 yılı içerisinde elektrik faturalarına gelen yüzde 15 ve yüzde 6’lık zamların ardından Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Müdür Vekili Ali Fuat Aydın, elektrik tasarrufu sağlayabilecek uygulamaları anlattı.

Elektrik zamlarından sonra uzmanından tasarruf önerileri: Takılı prizlere dikkat!

Elektriğe yapılan zamların ardından vatandaşlar, faturalara tepki gösterirken Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Müdür Vekili Ali Fuat Aydın, "Tasarruf anlamında yapılabilecek çok şey var” diyerek elektrik tasarrufu hakkında bilgi verdi.

Alınabilecek önlemleri şu şekilde açıkladı:

“Mesela aydınlatmada daha az sarfiyat sağlayan LED ampuller uzun zamandır kullanımda. Evdeki aydınlatma gereçlerinin ona dönüştürülmesi, bütün cihazların özellikle enerji verimli sınıflarının yüksek, düşük sarfiyat yapan cihazlardan seçilmesi yararlı olacaktır. Eski modellerin de oldukça fazla tüketim yaptığı unutulmamalı. Evlerde elektrik tüketen cihazlardan olan buzdolapları ve klimaların verimli kullanılması için yaz-kış ayarlarının yapılması önemli. Günlük kullanımının fazla olduğu saç kurutma makinesini kullanırken fazla nemi alınmış saçta kullanılması, ütü yaparken bitimine 5 dakika kala fişten çekilmesi de alınabilecek küçük ama etkili tedbirler arasında."

216 LİRALIK TÜKETİM

"Son düzenlemelerle önce 1 vat sonra yarım vata kadar düşürüldü beklemede (stand-by) bırakılan cihazların tüketim limitleri. Bunun 365 gün 24 saat olduğunu düşünürsek 1 vat tüketen bir cihaz 720 vat tüketir yılda. Bunun evde 30 vatlık bir tüketim olduğu düşünülürse ve 24 saat üzerinden hesaplarsak yaklaşık bugünkü tarifelere göre 216 liralık bir tüketimden bahsetmek mümkün. Bunu fazladan tüketmiş oluyoruz."

Elektriğe gelen zam sonrası uzmanlar 'tasarruf yöntemleri' hakkında uyardı