Elitaş, FETÖ kumpaslarını savundu: Darbeyi kimler yapacakmış?

AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, geçmiş günlerini hatırlattı. 15 Temmuz öncesi FETÖ'cülerin 'Ergenekoncular darbe yapacak' iddialarıyla TSK'da yaptıkları tahribat sonrası örgüt üyeleri kritik konumlara gelmiş ve 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunmuşlardı. Elitaş, ABD'lilerin 'darbe' iddiaları üzerine FETÖ'nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını sahiplendi.

Elitaş, FETÖ kumpaslarını savundu: Darbeyi kimler yapacakmış?

VERYANSIN TV

Ekonomi Eski Bakanı ve AKP Kayseri Mustafa Elitaş, Beyaz TV’de katıldığı programda FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları ve yeni darbe söylentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Elitaş, ABD’li düşünce kuruluşu Rand Corparation’ın Türkiye’yle ilgili raporunda yazan “Orta kademe subaylar rahatsız, darbe yapabilirler” ifadesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Elitaş “Bunu kim yapacak diye soracak olursanız” diyerek şöyle devam etti: “Açıkçası Balyozcular, Ergenekoncular ve FETÖ’cüler işbirliği yapabilirler” dedi. AKP’ye kapatma davası açılmasının Ergenekon’un işi olduğunu savunan Elitaş, şunları söyledi:

‘BALYOZ ERGENEKON HÂLÂ VAR’

“Şu an parlamentoda bir FETÖ tartışması başlasa veya komisyon kurulsa 600 milletvekili birbirini FETÖ’cü olmakla suçlayacak. Balyozcular, Ergenekoncular ve FETÖ birlikte darbe girişimi yapacak. Ergenekon vardı, hala da var. Ama maalesef FETÖ konuyu saptırarak ilgisiz kişileri Ergenekon sanığı yaparak bu olayı saptırdı. 27 Nisan bildirisinin aynısı 12 Mart’ta yaşandı. O dönem hükümet şapkasını alıp gitti ama biz direndik ve gitmedik. 27 Nisan’da direnmemizin karşılığını da 15 Temmuz olarak gördük.  Zamanında bir tuğgeneral çıkıp dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’a küfür ediyor. Dönemin cumhurbaşkanı “paşanın ağzına fermuar çekemezsin” diyor. Balyoz ve Ergenekon hâlâ var. Ama mahkeme beraat ettirdi. Bir şey diyemiyoruz. Başbakanın eşini GATA’ya almayan zihniyet yargılanmalı. 14 Mart 2008’de Ak Parti’yi kapatmak isteyenlerle 17-25 Aralık aynı.” şeklinde konuştu.”

TSK’ya karşı kumpas döneminde, asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemede FETÖ’nün parmağına işaret eden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a iktidardan tepki gelmişti. Düzenlemede Bekir Bozdağ, Mustafa Elitaş ve Sadullah Ergin gibi isimlerin imzası bulunuyordu.

İKİSİ GENERAL, İKİSİ ALBAY 4 ASKER OĞLUMLA BENİ TEHDİT ETTİ!

Elitaş, Beyaz TV’deki programdan sonra A Haber’de katıldığı bir programda benzer açıklamalar yaptı. Hükümete yakın medya Elitaş’ın sözlerini “tarihi açıklama” şeklinde sundu.

Mustafa Elitaş ”ilk kez açıklıyorum” diyerek askere sivil yargı yolunu açan değişikliğin onaylanmasından sonra TBMM’ye askerlerin geldiğini ve kendisinin asker olan oğluyla tehdit edildiğini iddia etti.

Elitaş, yasanın 26 Haziran 2009 tarihinde saat 00.50’de oybirliğiyle Meclis’ten geçtiğini, aynı gün (26 Haziran 2009) Cuma namazından önce ikisi general, ikisi albay 4 askerin Meclis’te AKP Grubu’na gelerek tasarıya destek veren milletvekilini uyardıklarını iddia etti. Elitaş şunları söyledi:

“Tasarıyı imzalayan bir arkadaşa (milletvekili) diyorlar ki, ‘Sen bunu imzaladın hadi neyse de, Elitaş niye imzaladı?’ (Milletvekilimiz) ‘ne var ki?’ diyor. ‘O korkmadan (Mustafa Elitaş) nasıl imzalar? Korkacak nesi var?’ (Askerler) ‘Onun oğlu asker değil mi?’ diyorlar. Benim oğlum Şubat 2009 tarihinde askerlik görevine başladı. Bu kanun çıktığı dönemde askerlik görevi devam ediyordu. Demek ki, bizi uyarmaya çalışanlar Sayın Deniz Baykal’ı da farklı şekilde uyarmış olabilirler.”

Elitaş’ın 11 yıl önce yaşandığını iddia ettiği olayı bugüne kadar gündeme getirmemesi ve söz konusu askerlerin kimliğine ilişkin bilgi vermemesi dikkat çekti.

‘FETÖ BORSASI’ İDDİASINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

AKP’li Şamil Tayyar’ın ortaya attığı “Gaziantep’te FETÖ borsası kuruldu” iddialarına Mustafa Elitaş sert tepki göstermişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ borsası iddialarıyla ilgili “Elitaş’a sorsunlar. Dönüp bir de Kayseri’ye bakmak lazım” demişti. Elitaş, “Sayın Kılıçdaroğlu eğer beni de bu borsanın içinde biri olarak gösteriyorsa, onunla ilgili mahkemede hesaplaşmamız gerekir.” demişti.

“FETÖ borsası” iddialarına tepki gösteren Elitaş’In Tayyar’dan çok önce “Öyle söylentiler var ki FETÖ avcılığı adı altında bir sektör oluşmuş. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde var bu, belki bu iş Kayseri’de de var!” şeklinde açıklama yaptığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ GÖZALTILARI SONRASI SOLUĞU ADLİYEDE ALDI

15 Temmuz’un ardından FETÖ soruşturması kapsamında Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, AKP eski İl Başkanı Ömer Dengiz’in yanı sıra diğer bazı çok sayıda iş adamlarının FETÖ’den yargılandığı ve gözaltında tutulduğu şu günlerde, AKP  Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın,Kayseri Adliyesi’ne resmi plakalı aracı ile gitmişti. Elitaş’ın, Adliye ziyaretinin ardından FETÖ sanıkları adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Elitaş’ın Ağustos 2017’de Kayseri’den yayın yapan TV 1 isimli yerel televizyonda “Eğer o yazılan insanları biz FETÖ’cü diye alsak yargı onlara hemen işlem yapsa Kayseri’de 100 tane 200 tane firma batar. Kayseri ekonomisi çöker. Kayseri ekonomisini çökertmek eğer birilerinin hoşuna gidiyorsa, yaygın medyada mı yerel medyada mı kim yapıyorsa ona ben FETÖ’cü derim” şeklinde demeç vermişti.

‘SAVCILARIN ODASINDA NE İŞİN VAR EY KAYSERİ’

Dönemin İstanbul milletvekili Metin Külünk, FETÖ soruşturmasında müdahale edilen illeri tek tek açıklamıştı. Külünk isim vermeden Kayseri Adliyesi’nde Savcı’yı ziyaret eden dönemin AKP Grup başkanvekili ve Kayseri milletvekili Mustafa Elitaş’ı eleştirmişti. Metin Külünk; “Biz kimseyi önyargı ile suçlamıyoruz ki! Bir siyasetçinin, FETÖ soruşturmaları sürecinde, soruşturmayı yapan başsavcının odasında ne işi var? Savcıların odasında ne işin var. ey Kayseri? Ne işiniz var orada sizin? Çıkın oradan, karışmayın soruşturmalara. Yargı ve emniyete müdahale ediliyor mu, edilmiyor mu soruyorum?” dedi.

BİNALİ YILDIRIM DA BENZER AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

Her yıl düzenli olarak FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını dillendiren Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde yine sahneye çıkarak bu ‘darbe girişimlerini’ FETÖ’nün sulandırdığını savunmuştu.

Binali Yıldırım fabrika ayarlarına döndü: FETÖ kumpaslarını böyle savundu

İSTANBUL 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ: ÖRGÜT VARLIĞINA HÜKMEDİLMEDİ

Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de ihbar üzerine 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan ve 12 yıl sonra beraatla sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar 3 Eylül 2019’da açıklanmıştı. 739 sayfalık gerekçeli kararda “Ergenekon adı altında suç işlemek için kurulmuş bir örgütün varlığına hükmedilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Örgütün, nerede, ne zaman, kim ya da kimler tarafından ne amaçla kurulduğu somut olarak ortaya konulamamıştır” denildi.
Gerekçeli kararda, “Mahkememizce de Ergenekon soruşturma ve kovuşturmalarında görev yapan kolluk görevlileri savcı ve hakimlerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yapılan soruşturma ve kovuşturma örnekleri incelenerek bu dosyalarda görev yapanların yaptıkları işlemlere şüpheyle yaklaşılmasına ilişkin örnekler toplanmış bu olgular var kabul edilmiştir. FETÖ, toplumda kabul görebilecek ve destek bulabilecek bazı yanlışların yaşandığı iddia ettiği alanlara el atarak gerçeği aydınlatmak, suçluları yakalayıp cezalandırmak, toplum vicdanını tatmin etmek adına girdiği izlenimi vererek kamuoyu desteği sağlamakta, bu soruşturma ve kovuşturmalarla elediği kişiler yerine kendi üyelerini ve etki alanındaki kişileri yerleştirerek zemin kazanmaktadır” denildi.