Hasan Atilla Uğur’dan '3. yol' çağrısı: Atatürk’ün Kuvayi Milliye’si gibi bir Türkiye’yi kuramayacak mıyız?

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Babala TV’de Oğuzhan Uğur’un sunduğu Mevzular programında “3. yol” önerisinde bulundu. Türkiye’nin Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı arasına sıkıştırılmaması gerektiğini belirten Uğur, “Biz iyi, liyakatli, namuslu ve temiz insanlarla bir araya gelip Mustafa Kemal Atatürk’ün Kuva-yi Milliye’si gibi bir Türkiye’yi kuramayacak mıyız?” ifadelerini kullandı.

Hasan Atilla Uğur’dan '3. yol' çağrısı: Atatürk’ün Kuvayi Milliye’si gibi bir Türkiye’yi kuramayacak mıyız?

VERYANSIN TV

Veryansın TV yazarı Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Babala TV’de Oğuzhan Uğur’un sunduğu Mevzular programında gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

İyi Parti’deki krizin ardından siyasetteki hareketliliği değerlendiren Uğur, seçmenlerin Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı arasında taraf olmaya zorlandığını vurguladı.

“Bizim bir mecburiyetimiz mi var? Muhalefet tarafında Millet ittifakı…İktidar tarafında Cumhur ittifakı…Biz bu ittifakların tarafında bulunmak ve o taraflara göre tavır almak zorunda mıyız? Bu işin 3. yolu yok mu?" diyen Uğur, "Atatürkçüler içerisinde de iyi, liyakatli, namuslu ve temiz insanlar var dindarlar içerisinde de. Biz bunlarla bir araya gelip Mustafa Kemal Atatürk’ün Kuva-yi Milliye’si gibi bir Türkiye’yi kuramayacak mıyız?” ifadelerini kullandı.

AKP’NİN ‘ERMENİSTAN’ POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

Azerbaycan ile Ermenistan çatışmaları da değerlendiren Uğur, AKP’ye geçmiş dönemdeki bölge politikaları üzerinden eleştirilerde bulundu.

“Ermenistan ile Türkiye arasında hava koridoru açık değildi. Ne zaman açıldı? Ekim 2003’te… 2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan’a Türkiye-Ermenistan milli maçına gitmiş. Orada kanlı elleri sıkmış. Mesele de Ermeni açılımı. Bu açılımların Türkiye’nin başına neler getirdiğini milletimizin anlaması lazım. Peki ondan sonra ne olmuş? 2009’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Türkiye’ye gelmiş. Bursa’da Türkiye-Ermenistan milli maçı…Bildiğim kadarıyla şu anda FETÖ’den içeride olan dönemin Bursa Valisi “Azerbaycan bayraklarını içeriye almayacağız” demiş. Türk vatandaşlarının getirdiği Azerbaycan bayraklarının hepsini polis toplamış. Biz bunları yaparken oradaki Azerbaycanlı kardeşlerimiz kan ağlamış."

KKTC İÇİN YOL HARİTASI NE OLMALI? 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar’ı tebrik eden Uğur, Türkiye’nin Kıbrıs politikasına ilişkin de öneriler yaptı.

“Derhal KKTC’deki kolordumuzun bulunduğu yere bir deniz üssü ve hava üssü açmak zorundayız. Biz sondaj yapıyoruz ve bölgenin sıcak çatışmaya dönme riski var. Yapacağımız en büyük ataklardan biri de KKTC’nin bizim dışımızdaki devletler tarafından da tanınmasını sağlamak. İşte diplomasi budur. “

İşte o program: