Emekli generallere gözaltı... Son YAŞ'ta terfi ettirilmiş

Ankara'da, terör örgütü FETÖ'nün 'mahrem hizmetler' yapılanması ile irtibatları tespit edilen 3'ü emekli tuğgeneral, 1'i sivil olmak üzere toplam 4 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden S.A'nın, piyade kurmay albay rütbesindeyken 30 Ağustos 2020 Yüksek Askeri Şura kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirildiği ortaya çıktı.

Emekli generallere gözaltı... Son YAŞ'ta terfi ettirilmiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) bildirimi üzerine yapılan çalışma sonucu FETÖ'nün "mahrem hizmetler" olarak adlandırılan yapılanmasına iltisakı ve irtibatı olduğu anlaşılan emekli tuğgeneraller C.Ç, N.C, S.A. ile bir mahrem imam hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, Ankara ve daha önce görev yaptıkları illerde, büfe, bakkal, market gibi iş yerlerinde bulunan kontörlü sabit hatlar ile bağlı oldukları mahrem imamların kullanımındaki operasyonel hatlar üzerinden sivil imamlarla iletişim sağladıkları tespit edilen emekli askerler ve mahrem imam hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, 4 şüphelinin yakalanmasına yönelik işlemlere Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince devam ediliyor. Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince hakkında gözaltı kararı verilen 4 kişiden 3'ü gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

SON YAŞ'TA GENERAL OLMUŞ

Şüphelilerden S.A, piyade kurmay albay rütbesindeyken 30 Ağustos 2020 Yüksek Askeri Şura kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirildi. Ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atanan S.A, bu göreve başlamadan kısa bir süre önce Harekat Başkanlığı, ardından ise 4. Kolordu Komutanlığı emrine verildi. Gözaltında sorgusu süren S.A.'nın itirafçı olduğu iddia edildi.

Eski Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Milli Mayın Faaliyet Merkezi Başkanı şüpheli C.Ç, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yurtta Sulh Konseyi tarafından yayımlanan sözde atama listesinde yer aldı.

"Anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan yaklaşık iki yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen C.Ç'nin yargılanmasına, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.  

Eski MSB Personel Daire Başkanı şüpheli N.C, kurmay topçu albay rütbesindeyken 2011'de YAŞ kararıyla tuğgeneralliğine terfi ettirildi. N.C, darbe girişiminin ardından emekliye ayrıldı. 

FETÖ imamı olduğu iddiasıyla aynı operasyonda gözaltına alınan şüpheli Y.Ö'nün de özel bir şirkette çalıştığı öğrenildi.