Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’tan kritik uyarı: Havadan da tacizler olabilir!

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş Doğu Akdeniz’de Türk ticaret gemisine yapılan baskını Veryansın TV’ye değerlendirdi. Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programında konuşan Karataş, Türkiye’nin gemi baskınına gerekli tepkiyi vermemesi halinde havadan da tacizkar tutumlarla karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’tan kritik uyarı: Havadan da tacizler olabilir!

VERYANSIN TV

İrini operasyonunda görevli Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen Alman fırtakeyni, Türkiye'den Libya'ya insani yardım malzemesi taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.

Türkiye’den AB ülkelerine nota verilirken, Beştepe’den de gemi baskınına tepkiler geldi. 

Ancak uzmanlar sahada da yanıtların verilmesi gerektiği görüşünde. 

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş kararlı adımların atılmadığı takdirde Türkiye’nin havadan da tacizkar tutumlarla karşılaşabileceği ikazında bulundu.  

Veryansın TV’de yayınlanan Pankuş programında Erdem Atay’ın sorularını yanıtlayan Karataş şu ifadeleri kullandı:

“Uzun zamandan bu yana ulaştırma uçaklarımız da Libya’ya sevkiyat yapıyor. Libya’daki iç savaşın sona ermesine yönelik barışçıl siyasetlere destek vermek, Libya’daki silahlı kuvvetlerin eğitimi ve en önemlisi kendi Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarımızı desteklemek açısından denizin dışında hava köprüsü de var. 2016 BM kararlarına dayanarak AB denizden kontrolü sağlamak iddiasıyla İrini harekatını başlattı. Ama BM kararıyla uçuşa yasa bölge ilanı yapılmadı. Dolayısıyla böyle bir engellemeyi yapamazlar."

Ancak Yunanistan dahil olmak üzere bazı ülkelerin uluslararası hava sahasını kendi hava sahası gibi gördüğünü belirten Karataş, “Dolayısıyla eğer biz gemi baskınına sesiz kalırsak, bunun arkası havadan da gelebilir. Herhangi bir uçuşa yasak böğe olmamasına rağmen tacizkar tutumlar ortaya çıkabilir. Dünyada güçlünün hukuku geçerli” diye konuştu. 

İşte programın tamamı: