Emin Çölaşan’dan ‘Milli Piyango’ yazısı: Özkök'ü devreye soktular

Sözcü yazarı Emin Çölaşan KDV’nin sıfırlanması nedeniyle tartışma konusu olan Milli Piyango’nun yöneticileri ile yaptığı söyleşiye yer veren Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’e eleştirdi. Çölaşan Hürriyet'in manşetinde Ertuğrul Özkök'ün devreye sokulduğunu belirtti.

Emin Çölaşan’dan ‘Milli Piyango’ yazısı: Özkök'ü devreye soktular

Devletin elindeyken yüzde 18 KDV alınan Milli Piyango’nun KDV sıfırlanarak Demirören’e devredildiği ortaya çıkmıştı. 
Tartışmaların ardından Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün dün köşesinde Demirören Holding’in iştiraki olan ve Varlık Fonu’nun 10 yıl süreyle Milli Piyango’nun işletme hakkını devrettiği Sisal Şans'ın CEO'su Selim Ergün ile röportaj yapmıştı. 

Röportajda “Sayısal Loto’da ikramiye kazanma ihtimali 54’te 1’di. Bu oran bugün 20’de 1’e yükseldi" ifadeleriyle Milli Piyango’nun reklamı yapıldı.

Sözcü yazarı Emin Çölaşan, "Dün Hürriyet'in manşetinde Ertuğrul Özkök'ü devreye soktular. 'Milli Piyango ve diğer çekilişlerde hile yoktu, şike yoktu. Her şey çok sağlamdı!' Yılların gazetecisi, her patronun adamı, yerinden kimsenin kımıldatamadığı Özkök işi ele almış, çekilişlerin ve para kaynağının avukatlığını üstlenmek zorunda kalmıştı. 76 yaşında bir gazeteci ve bilmediği konularda patronu adına ahkâm kesiyor. Demek ki lotaryacılığı savunmak bile bizim Ertuğrul'a kalmış! Utandırıcı bir durum!.." düşüncesini dile getirdi.

Çölaşan yazısında, "AKP döneminin çıkarcılığı ve para hırsı ne yazık ki bizim mesleği de büyük ölçüde sildi süpürdü. Satışları acayip bir biçimde düşen iktidar medyası şimdi lotarya, piyango, talih kuşu, loto, toto, bilmem ne çekilişi gibi avanta olayların avukatlığına soyundu. (Burada bir acı gerçek daha var. Bu gazetelerin her biri, gerçek satış rakamlarını gizliyor ve çok daha yüksek gösteriyor. Basın İlan Kurumu ise gözlerinin önünde olan bu sahtecilikleri görmezden geliyor.)" ifadesini kullandı.

Şu an Demirören’e ait olan Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde 30 yıl çalıştığını anımsatan Çölaşan, “Mesleğimiz adına utanıyorum. Elimden ancak bu kadarı geliyor” diye yazdı.